W Supraślu powstał oddział dla wymagających rehabilitacji pacjentów z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2020 19:29

W części szpitala uzdrowiskowego w Supraślu (Podlaskie) powstał oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy są już w lepszym stanie zdrowia, ale wymagają rehabilitacji. Będzie ich tam kierował szpital MSWiA w Białymstoku.

W Supraślu powstał oddział dla wymagających rehabilitacji pacjentów z COVID-19
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Szefowie prowadzącej szpital uzdrowiskowy spółki Holmed Uzdrowisko i szpitala MSWiA w Białymstoku zawarli porozumienie w tej sprawie. Pacjenci mogą tam trafić jeszcze w tym tygodniu.

Oddział covidowy w Supraślu został wydzielony tak, by dalej mogła funkcjonować ta część szpitala uzdrowiskowego, która zajmuje się rehabilitacją pacjentów kardiologicznych, po zawałach serca i po operacjach kardiochirurgicznych - poinformował w czwartek (3 grudnia) na konferencji prasowej w szpitalu MSWiA prezes spółki Holmed Zbigniew Kasprowicz.

Na oddziale w Supraślu jest ok. 130 łóżek dla pacjentów covidowych. Przeprowadzono wymagane prace budowlane, obiekt doposażono w sprzęt, m.in. do tlenoterapii i wentylacji mechanicznej na dwóch stanowiskach. Są kardiomonitory i inne niezbędne urządzenia. Jest zespół lekarzy, m.in. kardiologów, internistów, pulmonologów i anestezjologów. Przed szpitalem zainstalowano 10-tonowy zbiornik na tlen medyczny.

Kasprowicz wyjaśnił, że na leczenie w Supraślu będą kierowani pacjenci już zdiagnozowani. Będzie się tym zajmować izba przyjęć szpitala MSWiA, który jest szpitalem koordynacyjnym w regionie.

- Chodzi o to, że u nas nie ma możliwości szeroko pojętej diagnostyki i taka współpraca gwarantuje płynny przepływ pacjentów i to, że pacjenci znajdą się w tym miejscu, gdzie powinni - mówił Kasprowicz. Zaznaczył też, że jeżeli pogorszy się stan pacjenta przebywającego w Supraślu, to będzie on mógł zawsze wrócić do szpitala MSWiA jako specjalistycznego, na dalsze leczenie.

- Chodzi o to, żeby się nie pozapychać pacjentami, żeby ten ruch był ruchem jak najbardziej płynnym i odpowiadał potrzebom pacjentów, a nie przypadkowemu miejscu, gdzie taki pacjent się znajdzie - mówił Kasprowicz.

W szpitalu MSWiA w Białymstoku jest 135 łóżek covidowych. Dyrektor tego szpitala Alicja Skindzielewska zaznaczyła, że do tej placówki trafiają zakażeni koronawirusem, którzy są w najcięższym stanie, bo jest to szpital specjalistyczny. Dodała, że widać obecnie, że pacjenci, którzy przeszli COVID-19, potrzebują dodatkowej hospitalizacji, doleczenia i rehabilitacji.

- Tego na ten moment brakuje - mówiła Skindzielewska i dodała, że współpraca ze szpitalem w Supraślu odpowiada na te potrzeby, bo zapewni kontynuację leczenia.

Lekarze ze szpitala MSWiA podkreślają, że szpital w Supraślu będzie bardzo pomocny w leczeniu chorych. Koordynatorka izby przyjęć szpitala MSWiA w Białymstoku Małgorzata Kałużyńska poinformowała, że do Supraśla będą kierowani pacjenci w stanie stabilnym, u których nie ma chorób dodatkowych w ostrej fazie ani nie wymagają zabiegów. Podkreśliła, że dotąd zdarzało się, że nie było miejsc dla takich pacjentów.

Dr Mirosław Kazberuk dodał, że w czasie gdy było najwięcej zakażeń koronawirusem, pacjenci lżej chorzy nie mogli być przyjmowani do szpitala MSWiA, bo brakowało miejsc. - I tacy pacjenci byli odsyłani do domu. W tej chwili, gdy nawiążemy współpracę ze szpitalem uzdrowiskowym, ci pacjenci znajdą właśnie w tym szpitalu opiekę i pomoc - dodał Kazberuk.

Pacjenci mogą liczyć w Supraślu na pomoc w leczeniu powikłań neurologicznych, oddechowych, mają też dostać pomoc psychologa. Wszystko ma służyć podniesieniu ogólnej wydolności pacjenta - mówił Kasprowicz.

- COVID-19 produkuje inwalidów. My ekscytujemy się zapisami liczby osób, które zachorowały, a nie patrzymy na zapisy osób, które wyzdrowiały i co się z nimi działo. Dziesiątki tysięcy ludzi w tej chwili wymagają pomocy pocovidowej. W Polsce pracuje jeden jedyny ośrodek rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach - mówił Zbigniew Kasprowicz.

Dodał, że liczy na to, że uda się stworzyć we współpracy ze szpitalem MSWiA taki "ciąg kompleksowej opieki koordynowanej" nad wymagającymi tego pacjentami, a to ważniejsze niż nowoutworzone łóżka.

Izabela Próchnicka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum