W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa o zagrożeniu grypą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 12:48

W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa 2 listopada przed południem rozpoczęła się wideokonferencja dotycząca zagrożenia grypą. Temat główny: epidemia tej choroby na Ukrainie.

W konferencji uczestniczą: minister zdrowia Ewa Kopacz, główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła, dyrektor RCB Przemysław Guła, przedstawiciele Straży Granicznej oraz wojewodowie, dyrektorzy wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, a także inspektorzy sanitarni z województw: podkarpackiego i lubelskiego.

Na godz. 14.30 w Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. Ma on m.in. przedstawić rekomendacje w sprawie pomocy dla Ukrainy. Zaprezentowane mają też być dane europejskich ekspertów dotyczące sytuacji epidemiologicznej u naszych wschodnich sąsiadów.

Zgodnie z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia, Polska od dwóch lat dysponuje plan pandemicznym, w którym określono działania podejmowane w sytuacji rozprzestrzeniania się grypy. W jego ramach działa komitet pandemiczny.

Ministerstwo Zdrowia w Kijowie poinformowało 2 listopada, że dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie zmarło 60 osób. Wśród ofiar jest 57 osób dorosłych, w tym dwie ciężarne kobiety, oraz troje dzieci.

Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach. Wcześniej prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, że władze w Kijowie chciałaby, aby polskie laboratoria wykonały testy próbek na obecność wirusa grypy typu A/H1N1.

Jak informuje RCB, Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum