W Radomiu nieodpłatnie przeciw meningokokom i pneumokokom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2009 16:02

Władze Radomia zorganizowały akcję profilaktycznych szczepień dzieci przeciw meningokokom i pneumokokom - bakteriom wywołującym m.in. sepsę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W ramach akcji szczepienia będą się odbywały nieodpłatnie.

Jak poinformowała agencję Monika Firlej z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu, miasto zakupiło 200 szczepionek przeciwko pneumokokom i 100 szczepionek przeciwko meningokokom.

– W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną dzieci z grup zwiększonego ryzyka zdrowotnego, tj. wcześniaki z niską wagą urodzeniową, dzieci z ciąż mnogich, z wadami wrodzonymi lub chorobami przewlekłym.

Dzieci kwalifikowane są do szczepienia przez lekarza konsultanta ds. szczepień na podstawie dokumentacji medycznej.

Na zakup szczepionek władze miasta przeznaczyły 60 tys. zł. Dotacja została przekazana punktowi szczepień Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, gdzie dzieci zgłaszają się do szczepienia. Akcja takich szczepień odbywa się w Radomiu po raz drugi.

Meningokoki to bakterie wywołujące m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicę. Istnieje wiele grup tych bakterii, w Europie i w Polsce występują najczęściej bakterie z grupy B i C. Z kolei pneumokoki często wywołują ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zatok i spojówek, a także zapalenie opon mózgowych u niemowląt i małych dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum