Anna Jowsa - PAP/Rynek Zdrowia | 26-10-2017 14:28

W Poznaniu zainaugurowano 10. edycję kampanii społecznej "Drugie życie"

Jeden dawca narządów może ocalić życie ośmiu osób - podkreślają organizatorzy kampanii promującej transplantacje "Drugie życie". 10. edycję akcji zainaugurowano w czwartek (26 października) w Poznaniu. Dotychczas wzięło w niej udział ponad 300 tys. uczniów.

Młodzież biorąca udział w akcji, w kilku punktach Poznania od godzin porannych rozdawała oświadczenia woli. Fot. Materiały prasowe

Według Poltransplantu, organizacji koordynującej transplantacje w Polsce, tylko w ubiegłym roku zmarło 215 pacjentów umieszczonych na liście oczekujących na przeczep. Organizatorzy kampanii zaznaczają, że mimo, iż transplantacja przestaje być tematem tabu, to w dalszym ciągu jest to kwestia, o której trzeba edukować i przypominać, że jeden dawca narządów jest w stanie uratować życie ośmiu osób.

Inaugurując 10. edycję kampanii "Drugie życie", młodzież z wielkopolskich szkół rozdawała w czwartek w Poznaniu oświadczenia woli, czyli małe karteczki, na których - w przypadku naszej śmierci - znajduje się informacja, że wyrażamy zgodę na pobranie naszych narządów i tkanek. Od początku trwania kampanii, uczestnicy akcji rozdali już łącznie milion takich oświadczeń.

Z młodzieżą w Poznaniu spotkała się m.in. Anna Ogrodowicz, która przeszła dwa przeszczepy nerki. Jak mówiła, "z momentem, kiedy utrzymujemy nowy narząd, rodzimy się na nowo".

- Pierwszy przeszczep był rodzinny, od taty, kiedy miałam 9 lat. Drugi od dawcy niespokrewnionego w wieku 16 lat. Jak się zmieniło od tego czasu może życie? Diametralnie. Przede wszystkim nie muszę jeździć na dializy, ani wykonywać ich w domu. Nie mam też ograniczeń w spożywaniu płynów. Wcześniej nie mogłam uprawiać ulubionego sportu, pływania - po przeszczepie mogłam wrócić do normalnych aktywności, kontynuować naukę, spotykać się z rówieśnikami. I półtora roku temu urodziłam córkę - powiedziała.

W Poznaniu obecny był także Roman Błażejczak, który jest jedynym w Polsce pacjentem po retransplantacji serca. - Pierwszy przeszczep przeszedłem 25 lat temu, drugi - 3 miesiące temu. W prezencie imieninowym otrzymałem telefon, że jest dla mnie serce i dzień później byłem już operowany. W moim przypadku historia trochę zatoczyła koło: po raz pierwszy operował mnie profesor Zembala, wtedy jeszcze docent. Za drugim razem, też docent Zembala, ale już syn - podkreślił.

Według ostatnich danych Poltransplantu z 677 rodzin zmarłych dawców w Polsce, blisko 10 proc. sprzeciwiło się donacji. W minionym roku na listę oczekujących na przeszczep narządu zgłoszono 1970 osób, co daje 5 nowych biorców dziennie.

W dotychczasowych 9 edycjach kampanii "Drugie Życie" wzięło udział 300 tys. uczniów z 750 szkół w 9 województwach.