W Poznaniu powstał Bank Mleka Kobiecego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2018 20:35

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rozpoczął działalność pierwszy w Poznaniu Bank Mleka Kobiecego. Mlekiem przekazywanym przez wolontariuszki, które urodziły dzieci i mają nadmiar pokarmu, będą karmione głównie wcześniaki.

Mleko kobiety jest nie tylko najlepszym pokarmem, ale i lekarstwem dla małego dziecka. Fot. Shutterstock

Jak tłumaczy prof. Jan Mazela, kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, niektóre kobiety - zwłaszcza po cesarskim cięciu - nie mają pokarmu przez pierwsze tygodnie po porodzie. Inne mają go za mało, a jeszcze inne muszą zaprzestać karmienia, bo są np. w trakcie farmakologicznej terapii.

To z myślą o matkach z takimi problemami powstały na całym świecie, także w Polsce, Banki Mleka Kobiecego. Mleko przekazują wolontariuszki, które po urodzeniu dziecka mają nadmiar pokarmu. Lekarze apelują, by zamiast po odciągnięciu wylewać mleko do zlewu, podarować je noworodkom, którym jest ono niezmiernie potrzebne.

Mlekiem kobiet karmione są noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, wcześniaki, ale też dzieci urodzone o czasie, które cierpią na zaburzenia trawienia.

- Mleko kobiety jest nie tylko najlepszym pokarmem, ale i lekarstwem dla małego dziecka. Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antywirusowo. Skraca pobyt na oddziale, zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit i częstość zakażeń. Świadczą o tym liczne badania kliniczne - mówi Gazecie Wyborczej prof. Jan Mazela. 

Wyjaśnia, że mleko pochodzące od karmiących kobiet jest tak cenne dla noworodka, gdyż zawiera więcej cennych składników niż mleko uzyskiwane sztucznie. W mleku kobiecym znajdują się m.in. kwasy DHA, które odgrywają ogromną rolę w rozwoju mózgu, układu nerwowego i narządu wzroku. 

W pokarmie kobiety są obecne immunoglobuliny wszystkich klas. To one chronią potem dzieci przed alergiami.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum