W Poznaniu powstaje Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2019 15:45

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstaje w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi UM w Poznaniu. W centrum prowadzona będzie rehabilitacja pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym m.in. przy użyciu wirtualnej rzeczywistości.

W Poznaniu powstaje Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji
Rehabilitacja skupi się przede wszystkim na poprawie możliwości lokomocyjnej pacjenta. Fot. Fotolia

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach WRPO 2014-2020 i zostanie zrealizowana w ramach projektu "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim".

Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi UM w Poznaniu dr n. med. Przemysław Daroszewski powiedział PAP, że dzięki prowadzonej inwestycji na terenie szpitala przygotowany zostanie osobny obiekt, w którym w nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach prowadzona będzie diagnostyka i rehabilitacja przy użyciu najnowocześniejszych zrobotyzowanych technologii. Obiekt ma być gotowy na przełomie sierpnia i września.

Jak podkreślił, szpital, niezależnie od prowadzonych prac budowlanych, już prowadzi w ramach projektu rehabilitację osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. W ciągu trzech lat realizacji projektu, rehabilitacji zostanie poddanych około 900 dzieci z województwa wielkopolskiego. Zaznaczył, że są to wszystkie dzieci i młodzi dorośli z mózgowym porażeniem dziecięcym w wieku 5-21 lat, których stan pozwala na tego typu rehabilitację.

- W tym czasie będziemy rehabilitować dzieci w dwutygodniowych cyklach. Każde dziecko będzie mogło skorzystać z dwóch cyklów w ciągu roku i maksymalnie z sześciu cyklów w trakcie trwania realizacji całego projektu - podał dyrektor placówki.

Po konsultacjach specjalisty i badaniach diagnostycznych prowadzona jest rehabilitacja, na którą składają się ćwiczenia ogólnousprawniające oraz sesje terapii chodu z zastosowaniem zrobotyzowanych technologii, takich jak np. egzoszkielet, wirtualna rzeczywistość i bieżnie podwieszane.

- Rehabilitacja skupia się przede wszystkim na poprawie możliwości lokomocyjnej pacjenta. Diagnozujemy jego zaburzenia chodu i staramy się ten chód poprawiać za pomocą nowoczesnych technologii. Np. najpierw prosimy pacjenta, by szedł po bieżni wyposażonej w sensory analizujące sposób stawiania stopy. Potem na specjalnych urządzeniach staramy się spowodować zbliżenie do prawidłowego chodu - wyjaśnił.

Wartość projektu sięga 19,3 mln zł. Poziom dofinansowania to prawie 18,3 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum