W Poznaniu otwarto skoncentrowaną dyspozytornię medyczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2019 15:32

Otwarta we wtorek (6 sierpnia) w Poznaniu nowa skoncentrowana dyspozytornia medyczna obejmie swym zasięgiem połowę województwa wielkopolskiego. Obecnie dyspozytorzy medyczni w północnym rejonie operacyjnym mają do dyspozycji 59 zespołów ratownictwa medycznego.

W Poznaniu otwarto skoncentrowaną dyspozytornię medyczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zatwierdzonym przez ministra zdrowia wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, konsolidacja dyspozytorni medycznych rozpoczęła się w marcu. Od tego czasu w Wielkopolsce funkcjonują wyłącznie dwie dyspozytornie medyczne zlokalizowane w Poznaniu i w Koninie.

Oficjalne otwarcie skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Poznaniu odbyło się we wtorek. Jak tłumaczył w trakcie uroczystości dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Poznaniu Marcin Zieliński, "zmieniliśmy wiele pod kątem technicznym; jeśli chodzi o monitory, komputery, o wyposażenie dyspozytorni, o wygłuszenie pomieszczeń i komfort pracy dyspozytorów".

- Mamy obecnie większy rejon operacyjny, bo zajmuje on praktycznie połowę Wielkopolski. W chwili obecnej dysponujemy zespołami ratownictwa medycznego od Środy Wielkopolskiej po Międzychód, Piłę, a także Wolsztyn na południu. Obszar działania jest naprawdę duży - podkreślił.

Jak dodał, obecnie dyspozytorzy medyczni w północnym rejonie operacyjnym mają do dyspozycji 59 zespołów ratownictwa medycznego.

- Zmiany, jakie zostały wprowadzone miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa całego regionu. Dziennie obsługiwane jest tutaj prawie 600 połączeń na dobę, więc to pokazuje skalę problemu. Ludzie dzwonią z różnymi potrzebami; od informacji medycznych, ale także po informacje np. związane z informacją o lekarzu rodzinnym, bądź też pytaniem o najbliższą aptekę. Są też rozmowy, które mają dosyć dramatyczny przebieg, jeżeli chodzi np. o resuscytację dorosłych, czy dzieci, czy różnego rodzaju inne stany zagrożenia życia - podkreślił Zieliński.

Zaznaczył również, że praca dyspozytorów - którzy dyżurują na 9 stanowiskach - jest nie tylko bardzo odpowiedzialna, ale i stresująca. 

Zieliński wskazał, że łączny koszt uruchomienia nowej skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Poznaniu wyniósł ok. 400 tys. zł. W tej sumie zawarto zarówno koszty wymiany sprzętu, jak i dostosowania pomieszczeń.

W wyniku przeprowadzonej koncentracji, od marca dyspozytornia medyczna w Pile została wyłączona.

Anna Jowsa - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze