W Poznaniu ma powstać nowoczesny zakład dla niepełnosprawnych

Autor: AS/RynekZdrowia/Gazeta Wyborcza • • 20 października 2008 10:04

W Poznaniu

Władze Poznania zapaliły zielone światło dla inicjatywy i ogłosiły konkurs na koncepcję ZAZ. Chcą dać zwycięzcy 75 tys. zł. W zakładzie aktywizacji zawodowej pracę znaleźliby niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym. Także niepełnosprawni intelektualnie, których zwykle pracodawcy się obawiają. Mogliby zajmować się recyklingiem urządzeń elektrotechnicznych.

W tej sprawie inicjatorzy przedsięwzięcia podpisali już wstępne porozumienie z firmą recyclingową. Myślą również o pralni, w której mogliby stosować ceny konkurencyjne, jeśli otrzymaliby  dofinansowanie z PFRON oraz o cateringu.  Niepełnosprawni przygotowywaliby sałatki i kanapki. Powstałby również bar. Jest już ponad 50 chętnych do pracy w ZAZ.

Termin składania ofert w miejskim konkursie na koncepcję ZAZ mija 12 listopada. Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących jest na razie jedyną organizacją poważnie zainteresowaną udziałem. Pieniądze od miasta mogłoby przeznaczyć m.in. na koncepcję architektoniczną lokalu. Problem jednak stanowi sam lokal, którego Stowarzyszenie cały czas szuka, przegrywając, gdy już znajduje odpowiedni, z bardziej komercyjnymi przedsięwzięciami.  

W całym kraju jest już ok. 30 zakładów aktywizacji zawodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum