PAP/Rynek Zdrowia | 11-04-2021 08:29

W Portugalii zmarła kobieta, wkrótce po zaszczepieniu na Covid-19

W Portugalii zmarła 61 letnia kobieta, która kilka godzin wcześniej przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Zgon potwierdziło w sobotę portugalskie Ministerstwo Zdrowia.

W Portugalii doszło do zgonu pacjentki w kilka godzin po zaszczepieniu na Covid-19; FOTO: Shutterstock

  • W jednym ze szpitali na terenie północnej części Portugalii zmarła pacjentka, zaszczepiona kilka godzin wcześniej preparatem na Covid-19
  • Pacjentka cierpiała "na zaawansowaną chorobę kardiologiczną". Resort zdrowia nie ujawnił jaką szczepionkę przyjęła 

W komunikacie resortu zdrowia podano, że zgon 61-letniej pacjentki nastąpił w jednym ze szpitali na terenie północnej części Portugalii. Resort odmówił podania informacji jakim preparatem kobieta została zaszczepiona.

Kobieta cierpiała na chorobę kardiologiczną

Z oświadczenia ministerstwa zdrowia wynika, że kobieta zmarła kilka godzin po zaszczepieniu przeciwko SARS-CoV-2. Resort sprecyzował, że pacjentka cierpiała "na zaawansowaną chorobę kardiologiczną".

W sobotę rano minister zdrowia Marta Temido ogłosiła, że eksperci resortu rozpoczęli przygotowywanie wytycznych w sprawie szczepienia drugą dawką osób, które przyjęły preparat koncernu AstraZeneca. Dwa dni wcześniej ministerstwo zaleciło, aby produkt ten podawać jedynie osobom, powyżej 60. roku życia.

W 10-milionowej Portugalii obie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało już blisko 7 proc. populacji. W kraju od końca marca utrzymuje się niska dynamika zgonów i zachorowań na Covid-19. Podczas ostatniej doby zmarło sześć osób, a zainfekowało się 601.