W Polsce żyje aż 1,8 mln niewidomych lub słabowidzących

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 15 października 2015 15:53

15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych. Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją wzroku.

W Polsce żyje aż 1,8 mln niewidomych lub słabowidzących
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń.

Użytkownicy białych lasek, w swoim dniu chcą podkreślić, że istnieją i żyją wspólnie z osobami pełnosprawnymi, a choroby nie powinny ich eliminować z życia społecznego. Tymczasem przeciętny Polak wie bardzo mało o tym, jak żyją osoby niewidome i słabowidzące, co mogą robić samodzielnie, w jakiej sytuacji potrzebują pomocy i jak tej pomocy im udzielić.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to także doskonały moment, aby pomyśleć o własnym zdrowiu i udać się na wizytę kontrolną do okulisty. Brak odpowiedniej profilaktyki  i diagnostyki może doprowadzić do poważnych powikłań, z utratą wzroku włącznie.

Dysfunkcje wzroku są coraz poważniejszym problemem, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Wynika to m.in. ze starzenia się społeczeństwa, negatywnych oddziaływań środowiskowych np. używania monitorów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, występowania różnych schorzeń, takich jak m.in. zaćma, jaskra, choroby siatkówki  i plamki żółtej, zaawansowana krótkowzroczność czy zanik nerwu wzrokowego.

W przypadku wielu chorób, np. jaskry, cukrzycy, wysiękowej postaci AMD pacjenci są zagrożeni całkowitą utratą wzroku. 

W Polsce na wysiękową postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem choruje 136 tys. osób. Z każdym rokiem przybywa około 14 tys. pacjentów. Niestety nawet kilkumiesięczne opóźnienie czy zawieszenie leczenia skutkuje szybką utratą wzroku, w większości przypadków bez możliwości jego przywrócenia. Sytuację dodatkowo utrudnia dostęp do leczenia okulistycznego.

Najgorsza sytuacja panuje w województwach: wielkopolskim, lubelskim i opolskim, gdzie według szacunków, leczonych jest jedynie ok. 4% chorych. Nieco lepiej jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i kujawsko-pomorskim, gdzie leczonych jest ok. 10%, jednak nadal jest to tylko co dziesiąty pacjent.

Do tej pory koszt leczenia AMD stanowił zaledwie około 4 proc. wydatków NFZ na okulistykę ogółem.

Problemem była także niska wycena procedur medycznych związanych z leczeniem AMD. Dlatego lekarze i pacjenci od lat walczyli o zwiększenie dostępności do skutecznego leczenia. Szansą miał być ogłoszony 1 maja 2015 roku program lekowy dla chorych z AMD. Niestety do tej pory nie wiadomo, jak będzie on funkcjonował, które ośrodki będą go realizować i w rezultacie, kiedy pacjenci będą leczeni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze