W Polsce zbyt późno rozpoznajemy akromegalię

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2014 14:19

Powiększenie nosa, warg, żuchwy, a także uszu, dłoni czy stóp może świadczyć o poważnej chorobie - akromegalii, która jest w stanie skrócić życie o 10-12 lat - podkreślają endokrynolodzy.

W Polsce jest ona rozpoznawana po upływie 5-10 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Dlatego ani pacjenci, ani lekarze nie powinni lekceważyć tych zmian, które często przypisuje się procesowi starzenia. Wczesne wykrycie choroby daje bowiem szansę na skuteczne leczenie i powstrzymanie groźnych zmian w organizmie.

Obecnie trwa kampania mająca budować świadomość na temat akromegalii (więcej: www.akromegalia.pl). Patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.

Akromegalia jest chorobą rzadką. - Rocznie rozpoznaje się trzy-cztery nowe przypadki choroby na 1 mln ludności. W naszym kraju należy się zatem spodziewać co roku 120-150 nowych rozpoznań - mówi endokrynolog prof. Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum