W Polsce zanotowano już 3 tys. przypadków infekcji bakterią New Dheli

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 września 2019 09:40

W szpitalach jest coraz więcej przypadków występowania opornej na antybiotyki superbakterii New Delhi. Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów potwierdził dotychczas 3000 przypadków ciężkich infekcji tą bakterią w Polsce.

W Polsce zanotowano już 3 tys. przypadków infekcji bakterią New Dheli
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Superbakteria szybko rozprzestrzenia się między pacjentami w szpitalach. Dlatego ważne jest zachowanie szczególnej higieny przez personel szpitalny i odwiedzających pacjentów gości. Przedmioty wynoszone ze szpitali powinny być poddawane rutynowej dezynfekcji. Lekarze i pielęgniarki nie powinni nosić biżuterii. Przedmioty używane do czynności diagnostycznych powinny być poddawane regularnej dezynfekcji.

Większość szczepów żyjącej w przewodzie pokarmowym człowieka bakterii Klebsiella była dotychczas wrażliwa na antybiotyki. Jednak produkująca betaklamazy superbakteria New Delhi jest oporna nawet na antybiotyki tzw. ostatniej szansy. Co prawda w styczniu 2015 roku magazyn „Nature" ogłosił odkrycie 25 nowych antybiotyków dających nadzieję na skuteczne leczenie infekcji bakteryjnych, ale nie wszystkie przeszły jeszcze fazę badań klinicznych i nie uzyskały aprobaty amerykańskiej Federalnej Agencji Leków (FDA).

Niewiele wskazuje, że antybiotyki nowej generacji zdołają skutecznie pokonać superbakterię, która sieje panikę w szpitalach na całym świecie. Metalo-beta-laktamaza 1 z New Delhi (NDM-1) należy do bardzo dużej rodziny genów, kodujących enzymy beta-laktamazy zwane karbapenemazami. Bakterie wytwarzające karbapenemazy są nazywane „superbakteriami", ponieważ spowodowane nimi infekcje są trudne do leczenia. W co drugim przypadku prowadzi ona do śmierci.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum