W Polsce pracuje ponad 75 tys. fizjoterapeutów. W ramach umów z NFZ tylko 29 tys.

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 stycznia 2023 18:00

W Polsce pracuje ponad 75 tys. fizjoterapeutów. Najwięcej z nich pracuje na Mazowszu, najmniej w województwie lubuskim. Jak wynika z badania Kantar fizjoterapeutom ufa 79 proc. Polaków.

W Polsce pracuje ponad 75 tys. fizjoterapeutów. W ramach umów z NFZ tylko 29 tys.
W Polsce pracuje 75 243 fizjoterapeutów. Fot. Shutterstock
 • W Polsce pracuje 75 243 fizjoterapeutów. To trzeci najliczniejszy zawód medyczny
 • Według badania KANTAR z listopada 2022 roku fizjoterapeuci cieszą się najwyższym - zaraz po ratownikach medycznych - zaufaniem wśród zawodów medycznych
 • Jak podkreślano w trakcie konferencji w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów, społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne, ale nie dla wszystkich wystarcza fizjoterapii refundowanej
 • W ramach kontraktów z NFZ pracuje niespełna 29 tys. fizjoterapeutów i tylko 38 proc. pacjentów może skorzystać z nieodpłatnej opieki

Fizjoterapeuta. Trzeci najliczniejszy zawód medyczny 

Z danych Krajowej Izby Fizjoterapeutów wynika, że w Polsce jest 75 243 aktywnie pracujących fizjoterapeutów, z czego 55 590, czyli 74 proc. to kobiety, a 26 proc. - mężczyźni. 

Jak podkreślali przedstawiciele KIF, z roku na rok zawód fizjoterapeuty jest coraz bardziej znanym i rozpoznawanym przez społeczeństwo. Według badań KANTAR z listopada 2022 roku poprawnej nazwy zawodu używa ponad 48 proc. badanych, 32 proc. określa ten zawód jako "rehabilitant".

- To pokazuje, że działania edukacyjne przynoszą efekt. Część osób używaa nazwy rehabilitant ze względu na skojarzenie z rehabilitacją, ale cieszy to, że fizjoterapeuta jest coraz bardziej znanym i rozpoznawalnym zawodem wśród społeczeństwa - tłumaczyła Anna Gołębicka, ekspertka od lat związana z branżą medyczną przedstawiając wyniki badań w siedzibie KIF.

Zawód fizjoterapeuty jest najlepiej rozpoznawalny wśród osób młodszych, wykształconych, dobrze zarabiających, korzystających z internetu. 71 proc. badanych deklaruje, że korzystało z zabiegów fizjoterapeuty osobiście lub że korzystał z nich ktoś z ich bliskich.

- To wynik o 20 punktów procentowych wyższy w stosunku do roku poprzedniego (2021). A wśród osób najczęściej korzystających z usług fizjoterapeuty, to pacjenci powyżej 55. roku życia, z dużych miast, z wykształceniem wyższym, prowadzący działalność gospodarczą - wyliczała Gołębicka.

29 tys. fizjoterapeutów pracuje w ramach kontraktów z NFZ 

Zgodnie z danymi, pacjenci korzystają średnio z trzech różnych zabiegów.

- Fizjoterapia jest kojarzona z masażem, a gdy spojrzymy na rodzaj zabiegów, najczęściej jest to leczenie ruchem. Polacy odkryli, że fizjoterapia pozwala szybciej wrócić do sprawności i chcą sami coś robić, a nie tylko położyć się i czekać na masaż leczniczy - tłumaczyła ekspertka.

Podkreślała, że społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne, ale nie dla wszystkich wystarcza fizjoterapii refundowanej. W ramach kontraktów z NFZ pracuje niespełna 29 tys. fizjoterapeutów. W badaniu wyliczono, że z usług na NFZ korzystało 38 proc. pacjentów, 36 proc. tylko komercyjnie, a 26 proc. z jednych i drugich.

Zarobki fizjoterapeutów. "Postrzegani jako osoby opłacane dość dobrze"

Jeżeli chodzi o zarobki, fizjoterapeuci postrzegani są jako osoby "opłacane dość dobrze". - Wynika to z faktu, że w większości przypadków pacjent płaci z własnej kieszeni. Są jednak osoby pracujące w DPS czy ZOL, które mają bardzo trudną sytuację - wskazywała Gołębicka.

- Jeżeli uważa się kogoś za dobrze zarabiającego, podchodzi się do niego z lekką niechęcią, a tu mimo postrzegania o wysokich zarobkach, ufamy fizjoterapeutom - dodała.

Ufność do fizjoterapeutów zadeklarowało 79 proc. Polaków, co daje drugie miejsce w rankingu, tuż po ratownikach medycznych (80 proc.).

Ranking zaufania Polaków do zawodów medycznych:

 • ratownicy medyczni - 80 proc.
 • fizjoterapeuci - 79 proc.
 • diagności laboratoryjni - 78 proc.
 • pielęgniarki - 76 proc.
 • lekarze - 67 proc.

Najwięcej fizjoterapeutów jest w województwach:

 • mazowieckim - 10,5 tys.
 • śląskim - 8,5 tys.
 • małopolskim - 8 tys.

Najmniej zaś w podlaskim 1,8 tys. i lubuskim 1,4 tys.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze