W Polsce po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień Mukowiscydozy

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 07 września 2015 16:02

8 września przypada Światowy Dzień Mukowiscydozy. W tym dniu uruchomiony będzie telefon informacyjny Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO. Można zasięgnąć kompleksowej informacji związanej z etiologią mukowiscydozy, możliwościami leczenia i rehabilitacji, zasadnością wykonywania badań genetycznych.

W Polsce po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień Mukowiscydozy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

10 września (czwartek) Centrum Medyczne MedGen i Fundacja MATIO organizują bezpłatne konsultacje genetyczne. 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, jak co roku, włącza się w obchody Światowego Dnia Mukowiscydozy poprzez organizację cyklu rajdów rowerowych dla chorych na mukowiscydozę i członków ich rodzin, pt. „Rowerem po głębszy oddech”.

Organizowane już po raz czwarty rajdy rowerowe stały się dla chorych na mukowiscydozę w całej Polsce przykładem na to, że pomimo choroby można i trzeba żyć aktywnie, a wysiłek fizyczny sprzyja rehabilitacji układu oddechowego. 13 września w Puszczy Niepołomickiej koło Krakowa odbędzie się Pierwszy etap, zaś 20 września na trasie Szczawnica – Czerwony Klasztor chorzy i ich rodziny pokonają drugi etap rajdu.

Mukowiscydoza to choroba, którą powoduje mutacja genu CFTR i prowadzi do zmian głównie w obrębie układu oddechowego i pokarmowego. Na mukowiscydozę do tej pory nie znaleziono skutecznego lekarstwa, jednak rozwój medycyny pozwala na ciągłe podnoszenie jakości życia pacjentów i zwiększa jego długość. Obecnie ponad 1/3 osób chorych na mukowiscydozę w Polsce ma ponad 18 lat.

Chorzy na mukowiscydozę, którzy osiągają wiek dorosły chcą i często mogą prowadzić normalne życie: pracować, zakładać rodzinę, a nawet mieć potomstwo.

Więcej informacji o mukowiscydozie (m.in. aspekty prawne, profilaktyka, dieta, fizjoterapia) na stronie: www.mukolife.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze