W Polsce medycyna sportowa wymaga zmian

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 09:11

Polscy sportowcy nie mają wystarczająco dobrej opieki medycznej. Kluby zamiast lekarza często zastępują go masażystą. Nie ma pieniędzy na badania okresowe sportowców, a dzieci uprawiające sport są często przetrenowywane - ocenia dr Urszula Zdanowicz z warszawskiej kliniki Carolina Medical Center.

O tym, jak powinna wyglądać medycyna sportowa dyskutowano na I Międzynarodowym Kongresie Traumatologii Sportowej i Artroskopii Europy Środkowo-Wschodniej, który odbył się w Warszawie. Zorganizowało go Polskie Towarzystwo Traumatologii Sportowej. Patronem medycznym kongresu była warszawska klinika ortopedyczna Carolina Medical Center, a jego prezydentem - dr Robert Śmigielski, jeden z założycieli kliniki.

– Obecnie rozgrywki sportowe są na takim poziomie, zawodnicy muszą startować tak często i tak istotna jest ich regeneracja, że na świecie nikt już nie dyskutuje nad potrzebą zatrudniania lekarza klubowego, a nawet zespołu lekarzy różnych specjalizacji - fizjologa, lekarza sportowego czy traumatologa - stwierdziła dr Urszula Zdanowicz.

Jej zdaniem, duże, profesjonalne zespoły medyczne opiekujące się najwybitniejszymi zawodnikami to podstawa sukcesów na wielkich imprezach sportowych. Zespoły działające przy tak znanych klubach piłkarskich, jak FC Barcelona czy Manchester United liczą 20-30 specjalistów.

– W Polsce, niestety, nadal toczą się dyskusje, czy lekarz klubowy w ogóle jest potrzebny. U nas nawet nie wszystkie reprezentacje kraju w piłkę nożną mają lekarza. Podobnie jest w innych dyscyplinach - ubolewała Zdanowicz, przypominając, że dwa lata temu PZPN wprowadził przepis, który zobowiązywał kluby piłkarskie do współpracy jedynie z licencjonowanymi lekarzami (z uprawnieniami do zajmowania się zawodowymi piłkarzami). Kluby, które nie miały licencjonowanego lekarza miały płacić duże kary pieniężne.

W kwietniu br. obowiązek ten został jednak zawieszony na wniosek klubów, które często nie mają pieniędzy na lekarza. Obecnie trwają rozmowy nad nowym kształtem przepisu regulującego obowiązek posiadania lekarza przez kluby piłkarskie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum