W Polsce jest potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2020 08:16

Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził, że u pierwszego pacjenta w Polsce stwierdzono obecność koronawirusa. W nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta - powiedział w środę (4 marca) minister.

FOT. Shutterstock

Minister poinformował, że to pacjent z województwa lubuskiego, który przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

- Wszystko zadziałało jak trzeba. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego  z typowymi objawami jak przy grypie, tj. z kaszlem i gorączką. Lekarz na podstawie wywiadu stwierdził, że istnieje ryzyko zachorowania na koronawirusa i po skontaktowaniu ze służbami sanitarnymi wszczęto odpowiednie procedury. Pacjent został przewieziony do szpitala specjalną karetką. Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym chorym zostały objęte kwarantanną - poinformował minister. Dodał, że pacjent czuje się dobrze.

Jak poinformowano mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec. Nie podano jego wieku, wskazano jedynie, że nie jest on seniorem. Szumowski zaapelował o poszanowanie godności i spokoju chorego, by mógł spokojnie dojść do zdrowia.

Procedury "jak widać działają"
Dodał, że w Policach - gdzie wcześniej spodziewano się przypadku choroby - nie potwierdzono koronawirusa u osób objętych kwarantanną.

- Nic się nie zmienia w procedurach wraz ze stwierdzeniem przypadku w woj. lubuskim - zapewnił szef resortu zdrowia i dodał, że ścieżka postępowania na taki przypadek została już dawno wdrożona i jak widać działa. 

-  Jeżeli u osób z otoczenia chorego zostanie potwierdzony przypadek zakażenia, to taki chory zostanie objęty odpowiednią opieką. Jesteśmy przygotowani, że sytuacja epidemiologiczna w kraju może się dynamicznie zmieniać - przyznał minister, jednak zalecił Polakom zachować zdrowy rozsądek i higienę.

Procedura zakłada badanie osób podejrzanych o zakażenie. Osoby w kwarantannie - jak definicja mówi - są zdrowe, bo tym się różni kwarantanna od izolacji - że izolujemy osoby chore, a kwarantannie poddajemy osoby zdrowe - mówił szef resortu zdrowia odpowiadając na pytanie o osoby objęte kwarantanną w zespole szkół w Policach.

- Wszystkie próbki na obecność koronawirusa pobrane w Policach okazały się ujemne - zaznaczył i  dodał, że Inspekcja Sanitarna podejmie decyzję o tym, kiedy zakończyć kwarantannę, którą objęto tamtejszy zespół szkół.

Są plany na wypadek epidemii
- Ta choroba jest w swoim przebiegu zbliżona do grypy. To nie jest taka "kategoria wagowa" jak SARS. 80 proc. chorych przechodzi ją łagodnie - podkreślał.

Dodał, że resort na bieżąco śledzi liczbę łóżek zakaźnych w kraju i nie ma obawy, że zabraknie ich dla chorych. -  Mamy przygotowane scenariusze na wypadek epidemii, a gdyby okazało się, że obecna baza (79 oddziałów zakaźnych i 3 specjalne izolacyjne - red.) jest niewystarczającą, uruchomimy procedury dotyczące poszerzenie liczby łóżek zakaźnych - podkreślił.

Obecnie w kraju 68 osób jest hospitalizowanych w związku z podejrzeniem koronawirusa, około 500 osób jest poddanych kwarantannie.

Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj wieczorem według danych Ministerstwa Zdrowia, w związku z koronawirusem w Polsce 68 osób było hospitalizowanych. To mniej w stosunku do danych z poniedziałku, zgodnie z którymi na obserwacji w szpitalach przebywały 92 osoby. Zwiększyła się natomiast liczba osób poddanych kwarantannie domowej ze 101 do 316 oraz liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - z 3 373 do 4 459.

Pandemia się rozprzestrzenia
Na świecie na chorobę wywoływaną koronawirusem zmarło dotąd ponad 3 tys. osób.

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował, że od 31 grudnia 2019 r. do 3 marca br. na całym świecie zanotowano 90 663 potwierdzone przypadki COVID-19. 3 124 osoby zmarły.

Zgony zanotowano w Chinach kontynentalnych (2 946), Iranie (66), Korei Południowej (34), we Włoszech (52), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia - 6), Tajwanie (1), Filipinach (1), Japonii (3), Francji (2), Australii (3), Tajlandii (1) i USA (6).

Po wydaniu komunikatu przez GIS, z Hiszpanii wieczorem we wtorek (3 marca) napłynęła informacja o pierwszym śmiertelnym przypadku spowodowanym koronawirusem w tym kraju.

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, do Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum