W Podlaskim prawie tyle samo łóżek covidowych w szpitalach wolnych, co zajętych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2020 16:25

Niemal tyle samo łóżek covidowych w szpitalach w Podlaskiem jest zajętych przez pacjentów co wolnych - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dane wahają się nieznacznie w ostatnich dniach.

W Podlaskim prawie tyle samo łóżek covidowych w szpitalach wolnych, co zajętych
W szpitalach przebywało (dane z wtorku) 749 pacjentów z COVID-19, wolne były 784 łóżka covidowe. Fot. Shutterstock

W szpitalach przebywało (dane z wtorku) 749 pacjentów z COVID-19, wolne były 784 łóżka covidowe. Zajętych jest też 77 respiratorów, 25 takich urządzeń zarezerwowanych dla zakażonych koronawirusem jest wolnych.

Łącznie w szpitalach w województwie podlaskim są obecnie 1 tys. 533 łóżka dla zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji.

Kamila Ausztol z biura prasowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku poinformowała w środę PAP, że w tej łącznej liczbie łóżek są już zawarte nowe miejsca dla hospitalizowanych, które powstają w szpitalu rehabilitacyjno-uzdrowiskowym w Supraślu koło Białegostoku. Mają tam by 102 łóżka covidowe, w tym dwa respiratorowe.

Urząd podał, że szpital w Supraślu ma działać samodzielnie, ale prowadzi rozmowy nt. kwalifikowania pacjentów do hospitalizacji ze szpitalem MSWiA w Białymstoku i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Szpital MSWiA jest szpitalem koordynującym w regionie kwestie związane z koronawirusem, szpital USK - najbardziej specjalistyczny w regionie - jest m.in. szpitalem patronackim dla dwóch powstających szpitali tymczasowych.

Ausztol poinformowała, że do szpitala w Supraślu dostarczano w środę sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych: kardiomonitory, laryngoskopy, kombinezony ochronne, środki ochrony osobistej dostarczano już wcześniej. Dodała, że o taki sprzęt wnioskował podmiot prowadzący szpital w Supraślu.

Urząd wojewódzki poinformował także, że w związku z nieco lepszą sytuacją epidemiczną widoczną w danych ministerstwa zdrowia z ostatnich dni o zakażeniach, przygotowywany jest w regionie plan stopniowego "uwalniania" w szpitalach obecnych łóżek covidowych tak, by z miejsc tych mogli korzystać chorzy na inne choroby nić COVID-19 i by zapewnić "równowagę" w tym zakresie. Kamila Ausztol zaznaczyła, że wszystko będzie oczywiście uzależnione od bieżącej sytuacji. Wkrótce mają też zacząć działać dwa szpitale tymczasowe, gdzie będzie łącznie 170 łóżek dla zakażonych koronawirusem. Prace budowlane już się w nich zakończyły.

Wojewoda podlaski zgodził się już np. na zmniejszenie liczby łożek covidowych w szpitalu w Grajewie. Według pierwotnych decyzji wojewody szpital ten miał być przekształcony w całości w covidowy, ale dyrekcja placówki się od tego odwoływała uzasadniając, że nie może tego zrobić ze względu na poważne braki personelu. Ausztol poinformowała, że wojewoda zgodził się obniżyć liczbę łóżek covidowych w grajewskiej placówce do 85 i wydał decyzję w tej sprawie.

Dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach wskazują na spadek zachorowań, ale np. w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach liczba pacjentów z COVID-19 w ostatnich dniach minimalnie się zwiększyła. Na czterech oddziałach przebywają 83 osoby, w tym 9 jest podłączonych do respiratorów.

Dyrektor suwalskiego szpitala Adam Szałanda poinformował PAP, że polepszyła się sytuacja dotycząca personelu medycznego. Od dwóch miesięcy ponad stu pracowników (rotacyjnie - PAP) przebywało w kwarantannie lub na zwolnieniach lekarskich. W środę było 81 takich osób.

- Sytuacja znacznie się poprawiła. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów - dodał Szałanda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum