Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-01-2009 10:16

W Płocku zatrudniają kolejne szkolne pielęgniarki

Na początku roku w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej zatrudniono trzy nowe pielęgniarki szkolne. Może być to sygnał, że po ubiegłorocznym pielęgniarskim kryzysie widać światełko w tunelu. Tym bardziej, że w planach są kolejne przyjęcia.

Liczba nie jest na pewno imponująca. Ale i tak cieszy, bowiem trzy miesiące temu na 44 placówki w całym mieście przypadało niewiele ponad 20 pielęgniarek. W rezultacie kobiety dzieliły czas między wszystkie płockie szkoły. Najczęściej w każdej z placówek pielęgniarka była obecna tylko przez kilka dni w tygodniu. Ale bywały i takie szkoły, gdzie przychodziła tylko na jeden dzień.

W najlepszej sytuacji były szkoły największe. Bo liczba dni spędzonych przez pielęgniarkę w szkole zależy od liczby uczniów. Na prawie 900 dzieci przypadał jeden etat. Dochodziło przez to często do kuriozalnych sytuacji. Na Radziwiu np. uczniami tamtejszej podstawówki i gimnazjum zajmowała się tylko jedna pielęgniarka. Jeśli akurat miała dyżur w gimnazjum, a coś złego przytrafiło się w podstawówce, biegła, aby tam udzielić pomocy. A w poniedziałki pielęgniarki szkolnej na Radziwiu nie było w ogóle. Nauczycielom i uczniom pozostawało tylko liczyć na to, że tego dnia nic złego się nie wydarzy.

Pielęgniarki szkolne zatrudnia Płocki ZOZ. Jesienią ub.r. ta spółka zrezygnowała z czterech pracownic. Ówczesny prezes firmy tłumaczył, że wszystkiemu winien jest Narodowy Fundusz Zdrowia, który za mało płaci za usługę. Liczył na dofinansowanie ze strony ratusza. I nie zawiódł się. W styczniu PZOZ zatrudnił trzy pielęgniarki szkolne. I planuje zatrudnić kolejne. Wszystko dzięki pieniądzom z urzędu miasta i, paradoksalnie, większym wymaganiom Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ratuszu potwierdzają, że w tym roku zarezerwowali w budżecie miasta aż 300 tys. zł na medycynę szkolną, a część tej sumy - właśnie na etaty pielęgniarek.