W Ostrowie Wlkp. powstaną dwa międzyszkolne gabinety stomatologiczne, dla 5 tys. uczniów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 15:34

W dwóch szkołach w Ostrowie Wlkp. powstaną gabinety stomatologiczne, z usług których nieodpłatnie będą korzystać uczniowie wszystkich publicznych szkół w mieście.

W Ostrowie Wlkp. powstaną dwa międzyszkolne gabinety stomatologiczne, dla 5 tys. uczniów
W Ostrowie Wlkp. powstaną gabinety stomatologiczne dla 5 tys. uczniów. Fot. Archiwum

Gabinety rozpoczną działalność od września 2017 roku; w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Partyzanckiej i w Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Grabowskiej.

- Te gabinety będą miały charakter międzyszkolny, bowiem będą świadczyć usługi dla wszystkich uczniów publicznych placówek oświatowych w Ostrowie - powiedziała PAP wiceprezydent Ostrowa Wlkp. Ewa Matecka.

Koszt wyposażenia gabinetów w wysokospecjalistyczny sprzęt ponosi miasto, a z usług gabinetów ma korzystać nieodpłatnie 5 tysięcy uczniów.

Jak poinformowała prezydent miasta Beata Klimek, "łączny koszt inwestycji wyniesie 333 tysiące złotych i pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie".

Miasto wydzierżawi gabinety tym podmiotom medycznym, które w przetargu zaproponują najlepszą ofertę.

Jak dodała wiceprezydent, negocjowanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług stomatologicznych leży po stronie podmiotu medycznego. Zapewniła, że gabinety rozpoczną swoją działalność we wrześniu, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Władze Ostrowa Wielkopolskiego uruchomiły także program przebadania pięciolatków i przeszkolenia ich rodziców w ramach profilaktycznego programu zdrowotnego "żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć".

Program rozpocznie się 8 maja i potrwa do początku grudnia. Miasto zaplanowało na ten cel 60 tysięcy złotych. Badaniami zostanie objętych 730 dzieci w wieku 5 lat.

- Program składa się z dwóch etapów - pierwszy obejmuje prelekcje dla rodziców, które przeprowadzone zostaną przez lekarzy stomatologów, drugi to wizyty dzieci w gabinecie stomatologicznym - powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Wizyta dzieci w gabinecie przewiduje przegląd jamy ustnej, profilaktykę wad zgryzu, instruktaż mycia zębów, diagram, usunięcie osadów na płytce nazębnej oraz lakierowanie zębów. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum