W Opolu szczepią uczennice przeciwko HPV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2009 10:43

Opolski ratusz wyda 700 tys. zł. na zaszczepienie wszystkich uczennic urodzonych w 1997 r., - w sumie 520 dziewczynek - przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Szczepienia rozpoczną się na początku maja. Wiceprezydent Janusz Kwiatkowski zapowiada, że miasto zamierza objąć nimi także kolejne roczniki. W Polsce codziennie dziesięć kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy i aż pięć z nich umiera na skutek tej choroby. Te statystyki budzą grozę w krajach

- Według specjalistów dwunasty rok życia to najlepszy moment na szczepienie - mówi Gazecie Wyborczej Violetta Porowska, przewodnicząca komisji zdrowia w radzie miasta. - Pozostaje jeszcze sprawa 13- i 14-latek, które nie zostały zaszczepione. Być może uda się wygospodarować na to środki z innych programów profilaktycznych. Koszt szczepienia jednej dziewczynki to około 1,5 tys. zł.

Główną przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Za powstanie nowotworu odpowiedzialna jest infekcja, która przetrwa w organizmie kobiety. Może się ona rozwijać pod wpływem różnych czynników i środowiska. Za główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, uważa się niski status społeczny, wczesne rozpoczęcie życia płciowego, dużą liczbę partnerów płciowych, wieloletnie palenie papierosów. Prawdopodobne czynniki sprzyjające rakowi to dieta uboga w witaminy, długoletnie zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, częste i nieleczone stany zapalne pochwy. Czas rozwoju nowotworu to około 12 lat, podczas których kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z chorobą.

Na polskim rynku są dostępne dwie szczepionki chroniące przed wirusem brodawczaka ludzkiego: Silgard i Cervarix. Obie zabezpieczają przed zakażeniem wirusami HPV typu 16 i 18 (Silgard dodatkowo chroni przed wirusami HPV typu 6 i 11).  Ocenia się, że obydwa typy mikrobów są odpowiedzialne za ponad 80 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy. Najlepszym momentem do podania szczepionek jest 11-12 lat, czyli jeszcze przed inicjacją seksualną - pisze GW.

Niedługo zakończą się badania z udziałem starszych, aktywnych seksualnie kobiet. Wstępne wyniki pokazują, że w ich przypadku szczepionka też zmniejsza ryzyko zachorowania, ale go nie eliminuje. Poza tym za blisko 20 proc. nowotworów odpowiedzialne jest zakażenie innymi typami wirusów niż 16 i 18. Dlatego - jak przypominają eksperci - ważne jest, by kobiety nie rezygnowały z cytologii.

Według badań Pentora 90 proc. kobiet w Polsce wie, że badania cytologiczne służą do wykrywania raka szyjki macicy, ale tylko co trzecia wykonała je w ciągu ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku NFZ do prawie 6 mln pacjentek wysłał imienne zaproszenia, a na bezpłatną cytologię zgłosiło się niecałe 6 proc.! Tymczasem leczenie kobiety w pierwszym stadium choroby kosztuje nieco ponad 10 tys. zł i ma ona 75 proc. szans na wyleczenie. Późniejsza terapia kosztuje 22 tys. i tylko połowę pacjentek ma szanse na wyleczenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum