W Opolu będą diagnozować rozwój małych dzieci z użyciem skali Bayley IV

Autor: IB • Źródło: PAP23 maja 2021 13:20

KCGPiN w Opolu rozszerzyło pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych rozwoju dziecka o badanie dzieci z użyciem Skali Bayley IV, adresowane do dzieci w wieku od 10 do 24 miesięcy.

W Opolu będą diagnozować rozwój małych dzieci z użyciem skali Bayley IV
Badanie adresowane jest do dzieci w wieku od 10 do 24 miesięcy Fot. Archiwum
  • Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jest pierwszą w kraju placówką, gdzie stosuje się tę metodę w jej najnowszej wersji
  • Jej wdrożenie było możliwe dzięki dotacji z UE
  • Skala Bayley jest narzędziem stosowanym w diagnozie rozwoju psychoruchowego dzieci, jako tzw. "złoty standard"

Jak poinformowała Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN, opolska placówka jest pierwszą w kraju, gdzie stosuje się tę metodę w jej najnowszej wersji. Koszt wdrożenia projektu to 7,7 mln zł, z czego 6,6 mln zł stanowi dotacja z UE.

- Dzięki funduszom unijnym nasi pacjenci mogą korzystać ze standardów i metod diagnostycznych stosowanych na całym świecie. Włączenie Skali Bayley-IV w praktykę kliniczną dla pacjentów korzystających z oferty Klinicznego Centrum jest niezwykle cenne, tym bardziej, że obecnie jesteśmy pierwszą placówką w Polsce, która korzysta z najnowszej, IV wersji skali, oraz jedyną placówką w województwie opolskim, gdzie standard ten zostaje wprowadzony - mówi dyrektor.

Złoty standard

- W Klinicznym Centrum badanie przeprowadzają nasi psychologowie, którzy mają za sobą szkolenie w Addenbrooke's Hospital w Cambridge organizowane przez Cambridge Perinatal Group w Wielkiej Brytanii - dodaje.

Pracujący przy projekcie psycholodzy wyjaśniają, że skala Bayley jest narzędziem stosowanym w diagnozie rozwoju psychoruchowego dzieci, jako tzw. "złoty standard". Oznacza to, że skala wskazywana jest jako narzędzie, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności, szczególnie badając poziom rozwoju dzieci obciążonych wcześniactwem, deficytami rozwojowymi lub innymi trudnościami, jak np. zaburzenia przywiązania, zaburzenia integracji sensorycznej czy trudności w karmieniu.

Opieka nad matką i dzieckiem

W ramach projektu mieszkańcy województwa opolskiego mogą także skorzystać z badań prenatalnych (kobiety do 35 roku życia), mobilnej opieki okołoporodowej, poradni laktacyjnej, wczesnej rehabilitacji kobiet po porodzie, poradnictwa specjalistycznego neonatologów, prawników, psychologów, neurologopedów, dietetyka oraz pielęgniarek.

Dodatkowo, mieszkańcy województwa opolskiego mogą liczyć na pogłębioną diagnostykę rozwoju psychomotorycznego dziecka oraz niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat dwóch m.in. przy pomocy badania USG przezciemiączkowego lub jamy brzusznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum