W Olsztynie powstaje uniwersytecka katedra onkologii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2009 13:38

W Olsztynie powstała uniwersytecka katedra onkologii. Nowoczesny sprzęt, lepiej wyszkoleni lekarze, nowe techniki leczenia - to korzyści, które odniosą chorzy na raka, którzy będą mieli możliwość leczenia się w tej placówce.

Katedra, stanowiąca część Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mieści się w Poliklinice przy al. Wojska Polskiego. Szpital MSWiA specjalizuje się w leczeniu nowotworów. Działa tu radioterapia, chemioterapia i chirurgia onkologiczna. To czwarta w Polsce pełnoprofilowa katedra onkologii z trzema podstawowymi oddziałami. Pozostałe działają przy medycznych uczelniach w Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi.

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału medycznego na UWM stwierdził, że dzięki nowej katedrze możliwe będzie nie tylko szkolenie nowych lekarzy, ale i badania onkologiczne.

W klinice będą się teraz kształcić studenci medycyny i pielęgniarki. - Liczymy, że część z nich wybierze specjalizację onkologiczną. W tej dziedzinie występuje bowiem deficyt kadry - mówi doc. Sergiusz Nawrocki, kierownik organizowanej katedry. - Uniwersytecki charakter onkologii wymusi też podnoszenie kwalifikacji przez już pracujących tu lekarzy, którzy będą mieli obowiązek publikowania prac naukowych. To nie pozostanie bez wpływu na poziom leczenia pacjentów.

Utworzenie katedry umożliwi olsztyńskim lekarzom kontakty naukowe z akademiami medycznymi w krajach Unii Europejskiej. Jeszcze w tym roku będą możliwe staże naukowe na słynnej uczelni w niemieckim Heidelbergu. Uczelniany status kliniki pozwoli również na podpisanie wyższego kontraktu z NFZ.

Uniwersytet zamierza w kolejnych latach starać się o wsparcie z Unii Europejskiej, z założeniem, że pozyskane tą drogą środki będą wykorzystane przy leczeniu inowacyjnymi terapiami.

Wzbogacenie olsztyńskiej onkologii o sprzęt i nowe metody leczenia ma zmniejszyć wskaźnik umieralności na raka, który na Warmii i Mazurach jest wyższy o 10 proc. wśród mężczyzn i 5 proc. wśród kobiet, niż średnia krajowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum