W Nowym Targu także wszczepiają mikrostenty pacjentom cierpiącym na jaskrę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2019 11:43

Od trzech miesięcy w Klinice Okulistycznej Oko- Test działającej przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu przeprowadzane są operacje wszczepienia mikrostentów do oka pacjentom chorującym na jaskrę.

W Nowym Targu także wszczepiają mikrostenty pacjentom cierpiącym na jaskrę
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu. Fot. Archiwum

Operacje polegają na wszczepieniu mikrostentu w kąt przesączania do tzw. kanału Shlemma. Dzięki temu urządzeniu ciecz wodnista z oka jest odprowadzana, co zapobiega uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

Mikrostent ma zaledwie 1 mm i jest jednym z najmniejszych urządzeń wszczepialnych do ludzkiego ciała. Metoda jest mało inwazyjna, nie wymaga długiego pobytu w szpitalu i jest bezbolesna. Jest niezwykle precyzyjna i wymaga specjalistycznych mikronarzędzi. Sam zabieg trwa około 10 minut, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Jak mówi dr Violetta Tomczyk-Dorożyńska z Kliniki Okulistycznej, oko jest tak małym narządem, a w dodatku bardzo delikatnym, że potrzebny jest wysoko specjalistyczny sprzęt. Mikroskop operacyjny, który stosuje się przy zabiegach okulistycznych, to za mało, aby odpowiednio powiększyć pole operacyjne. Dlatego używane do tego zabiegów także specjalne soczewki, które są nakładane na znieczulone oko pacjenta.

Przychodnia „Oko-Test” w Nowym Targu wykonuje refundowane zabiegi wszczepienia mikrostentów. W ciągu miesiąca jest w stanie wykonać 250 takich zabiegów.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum