W Niemczech na skutek sepsy umiera więcej osób niż w innych krajach

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 07:30

W Niemczech na skutek sepsy umiera więcej osób niż w innych krajach uprzemysłowionych. Każdego roku to około 95 tysięcy osób przy ponad 300 tysiącach przypadków. Eksperci biją na alarm.

W Niemczech na skutek sepsy umiera więcej osób niż w innych krajach
FOT. PokonacSepse.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Rząd przyznał, że wskaźnik śmiertelności z powodu sepsy w Niemczech jest wyższy niż w innych krajach uprzemysłowionych. Jak informuje RND, stowarzyszenia pacjentów i stowarzyszenia branżowe już w 2017 roku stwierdziły, że wskaźnik zgonów w Niemczech z powodu sepsy jest o 10-20 procent wyższy niż w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na całym świecie na sepsę umiera około jedenaście milionów ludzi, w tym prawie trzy miliony dzieci. Zespół ten, wcześniej znany po prostu jako zakażenie krwi, często występuje w szpitalach.

Zdaniem ekspertów istnieje również duża liczba niezgłoszonych przypadków. Na przykład za przyczynę zgonu w szpitalach podawane jest zapalenie płuc, chociaż rzeczywistą przyczyną jest sepsa. Eksperci domagają się lepszego informowania o sepsie również lekarzy i personelu pielęgniarskiego.

Według WHO także u tych, którzy cierpią na ciężką odmianę Covid-19, zachodzi większe ryzyko zachorowania na sepsę. Nawet ci, którzy zdołają ją przeżyć, muszą liczyć się z konsekwencjami na całe życie.

Czytaj: dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum