W Małopolsce powołano "Partnerstwo dla transplantologii"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2009 15:59

W całym 2008 r. w woj. małopolskim przeprowadzono dwa pobrania narządów. W rekordowym województwie zachodniopomorskim dokonano ich 64, choć ma ono o połowę mniej mieszkańców niż Małopolska.

- W Małopolsce wskaźnik pobrań wynosi 0,3 na 1 mln mieszkańców. Średnia w Polsce wynosi 13,5. Jest takie mistrzowskie województwo w Polsce - Zachodniopomorskie. Tam jest tak jak w Hiszpanii - 41 pobrań na 1 mln osób - powiedział dziennikarzom krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii, prof. Wojciech Rowiński.

W Małopolsce przeprowadza się więcej przeszczepów niż pobrań, bo niektóre organy pochodzą od dawców z innych regionów. Według ekspertów zaproszonych do udziału w projekcie, przyczyną złej sytuacji w Małopolsce są nie tylko opory i obawy wśród mieszkańców regionu, ale też zła organizacja pracy szpitali.

- Jeżeli w Małopolsce pobieramy organy od osób po śmierci klinicznej 120 razy rzadziej niż w Hiszpanii, to znaczy, że coś jest złego w zorganizowaniu pracy szpitali - ocenił wojewoda małopolski, Jerzy Miller.

W ramach małopolskiego „Partnerstwa dla transplantologii” planowana jest kampania uświadamiająca lekarzy i personel szpitali oraz zainicjowanie publicznej debaty wśród Małopolan, w której duży nacisk położony ma być na edukację młodzieży. Organizatorzy projektu chcą włączyć do tej akcji autorytety spoza medycyny.

Bezpośredniego i znaczącego efektu spodziewają się też po powołaniu w małopolskich szpitalach koordynatorów ds. transplantologii. Rekrutują się oni spośród kadry lekarskiej szpitala. Po odpowiednim przeszkoleniu zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z formalną stroną przedsięwzięcia oraz rozmowami z rodzinami potencjalnych dawców.

 - Zasadniczym celem tego partnerstwa jest znaczne zwiększenie pobrań narządów od osób zmarłych i przeszczepów tych narządów w województwie małopolskim, a także zwiększenie aktywności w zakresie przeszczepów rodzinnych - powiedział prof. Rowiński. - Nie brakuje dawców, brakuje narządów do przeszczepienia, pobieranych od osób zmarłych - podkreślił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum