W Łodzi przeprowadzono operację resekcji kości udowej. Usuniętą kość zastąpiono protezą

Autor: oprac. JKB • Źródło: Szpital Kopernika, Rynek Zdrowia07 czerwca 2021 16:30

Specjaliści ze Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi dokonali pierwszej operacji resekcji kości udowej. Skomplikowaną operację dokonano u osoby chorej na nowotwór.

W Łodzi przeprowadzono operację resekcji kości udowej. Usuniętą kość zastąpiono protezą
Rozległe zabiegi resekcyjne są możliwe dzięki pakietowi onkologicznemu DiLO - powiedział dr Michał Karpiński. Fot. Shutterstock
  • Lekarze zastąpili kość udową specjalną protezą wraz z kolanem i biodrem
  • O powodzeniu całej operacji poinformowali chirurdzy z łódzkiego szpitala za pomocą social media
  • Pacjent już w trzeciej dobie po operacji stanął na własnych nogach, a obecnie porusza się za pomocą balkonika

Rozległą i skomplikowaną operację wykonali lekarze z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Nowotworów Narządu Ruchu Szpitala im. Kopernika w Łodzi. Decyzja o resekcji została podjęta po szczegółowej analizie przypadku pacjenta z chorobą nowotworową.

Operacja zwieńczona sukcesem

O sukcesie medycznym oraz o szczegółach związanych z procedurą opowiedzieli lekarze odpowiedzialni za tę operację. Jak poinformował szpital, była to pierwsza tego typu operacja w regionie. Dzięki takim zabiegom refundowanym przez NFZ, chorzy mają szansę na normalne funkcjonowanie.

- W ostatnim czasie wykonaliśmy operację resekcji kości udowej i zastąpienia jej protezą - wraz z kolanem i biodrem - u pacjenta z chorobą nowotworową. W trakcie diagnostyki pacjenta odkryliśmy, że zmiany nowotworowe, zagrażające złamaniem, występują w kilku miejscach kości. Pozostawało nam albo usunąć całą kość, albo pozostawić pacjenta niechodzącego, w łóżku bądź nawet do amputacji tej kończyny - powiedział dr Marcin Kubiak.

Po szczegółowej diagnostyce zespół lekarzy podjął decyzję o resekcji kości oraz o zastąpieniu jej protezą. Już w trzeciej dobie po zabiegu pacjent stanął na własnych nogach. Cały czas jednak porusza się dzięki balkonikowi.

Zabiegi resekcyjne szansą dla pacjentów

Jak przyznał drugi z chirurgów dr Michał Karpiński, rozległe zabiegi resekcyjne są możliwe dzięki pakietowi onkologicznemu DiLO - daje on możliwość refundacji implantów. 

- Jest to szczególnie istotne, gdyż mamy do czynienia z prawdziwą epidemią choroby nowotworowej; coraz częściej spotykamy się z przerzutami do kości i z ich pierwotnymi nowotworami. Zastosowanie zabiegów resekcyjnych daje szanse na szybkie przywrócenie sprawności u chorych - dodał dr Karpiński.

Lekarze nie mają wątpliwości, że pacjenci mobilni mają znacznie większą szansę na przeżycie i pokonanie choroby, niż osoby, które leżą w łóżku i pozostają narażeni na liczne powikłania. Szpital w Łodzi prowadzi kompleksowe leczenie - od diagnostyki wstępnej, przez leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum