×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Łodzi początek akcji szczepienia przeciwko HPV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 kwietnia 2009 12:30

Pilotażowy program szczepień przeciwko HPV (wirusowi powodującemu raka szyjki macicy) przewiduje, że zaszczepionych zostanie 300 uczennic łódzkich gimnazjów. .

W Łodzi początek akcji szczepienia przeciwko HPV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Organizatorem akcji jest Fundacja "Krwinka". - Finanse pozwoliły nam na zaszczepienie tylko trzystu uczennic – ubolewa Maria Kaczmarska z Fundacji. Podkreśla, że Fundacja jest pierwszą w kraju, która organizuje taka akcję. Dotąd szczepienia były finansowane przez samorządy loklane.

Koszt jednej szczepionki to 1,5 tys. zł. Każda szczepionka składa się z trzech dawek. Po zaszczepieniu pierwszą z nich, kolejny zastrzyk robiony jest dwa miesiące później, a trzeci i ostatni po pół roku od pierwszego szczepienia.

Fundacja "Krwinka" powstała w 1996 roku z inicjatywy rodziców dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Znana jest też m.in. ogólnopolskiego Programu "Dawca Szpiku", który prowadzi przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej z Warszawy.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy. Od niedawna dostępna jest szczepionka przeciwko temu wirusowi.

Szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze