W Krasnymstawie też chcą leczyć bez bólu

Autor: Dziennik Wschodni/SA/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 17:08

SP ZOZ w Krasnymstawie ubiega się o Certyfikat "Szpital bez bólu

Jak przyznaje Zbigniew Bijata, zastępca dyrektora krasnostawskiego szpitala, już zostały opracowane procedury postępowania z pacjentami odczuwającymi ból, zapewniono niezbędny asortyment leków, a  lekarze i pielęgniarki z oddziałów zabiegowych przeszli już specjalne szkolenie. Prowadzą specjalne "karty uśmierzania bólu" i cztery razy dziennie sprawdzają u pacjentów poziom odczuwanego bólu.

Specjalne postępowanie zarezerwowane jest dla pacjentów po operacjach. Dlatego SP ZOZ w Krasnymstawie stosuje nowe procedury na czterech oddziałach: chirurgicznym, ginekologicznym, urologicznym i okulistycznym. Pacjenci z tych oddziałów przed zabiegiem są informowani, jakiego bólu mogą się spodziewać po operacji i w jaki sposób będzie on uśmierzany.

Przypomnijmy, że Certyfikat „Szpital bez bólu" jest wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Jest on nadawany placówkom, które spełnią określone kryteria i m.in. zapewnią: uczestnictwo personelu medycznego jeden raz w każdym roku w szkoleniach z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego, prowadzenie monitoringu natężenia bólu u wszystkich operowanych pacjentów, prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania zgodnie z rekomendacjami uśmierzania bólu.

Taki certyfikat  uzyskało dotychczas 21 szpitali i 1 oddział szpitalny. Udział w programie zgłosiło ponad 40 kolejnych placówek. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum