W Katowicach zachęcają do oddawania krwi hasłami w gwarze śląskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2017 16:12

„Nie dej się prosić” - tym hasłem i spotem z udziałem kojarzonych z regionem znanych postaci Regionalna Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zachęca do oddawania krwi przed wakacjami, kiedy jej zapasy maleją, bo krwiodawcy wyjeżdżają.

W Katowicach zachęcają do oddawania krwi hasłami w gwarze śląskiej
Oddać krew. To najprostsza rzecz, którą każdy może zrobić, bez nakładów. Fot. Fotolia

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy.

- Dostarczamy krew do 167 szpitali - to najwięcej w Polsce, pozostałe stacje mają ich znacznie mniej, niektóre tylko 10-20 placówek. Śląskie szpitale to potężne kombinaty, wykonujące skomplikowane zabiegi, gdzie krwi i jej składników potrzeba bardzo wiele - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor stacji Stanisław Dyląg.

RCKiK w Katowicach ma ponad 60 tys. krwiodawców, którzy łącznie, w ciągu roku, oddają krew ponad 120 tys. razy.

- O większą aktywność prosimy zawsze, kiedy nasze zapasy maleją, co zdarza się podczas wakacji - dodał dyrektor Dyląg.

W zaprezentowanym podczas konferencji spocie wystąpili: aktorka teatralna Grażyna Bułka z Teatru Śląskiego w Katowicach, akordeonista, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach Marcin Wyrostek oraz popularny na Śląsku szef kuchni Remigiusz Rączka.

W gwarze śląskiej zachęcają do oddawania krwi, bo każdy kiedyś może jej potrzebować. "Nie znomy dnia ani godziny" - przekonuje Rączka. "Nie dej się prosić" - dodaje.

- To pierwszy spot z planowanej przez nas serii, zrealizowany po śląsku, żeby zmobilizować tych, którzy tutaj mieszkają - powiedziała rzeczniczka RCKiK Anna Ginał.

Jak zaznaczyła, w planach katowickiej stacji są m.in. akcje edukacyjne dla dzieci, by wychować sobie przyszłych krwiodawców. - Te dzieci też będą kiedyś ratować życie drugiego człowieka - dodała.

- Nazwisko Wyrostek jest trochę medyczne i zobowiązuje - tak o swoim udziale w spocie promującym krwiodawstwo mówił Marcin Wyrostek.

- To najprostsza rzecz, którą każdy może zrobić, bez nakładów. Wiele nie trzeba, a dużo można pomóc - zachęcał tych, którzy rozważają oddanie krwi po raz pierwszy.

Podczas konferencji apelowała o to również zasłużona krwiodawczyni Karolina Hunia z Chorzowa - mama dwóch synów, która od 2004 r. oddała już ponad 12 litrów krwi. Zaprezentowała się w specjalnym kombinezonie autorstwa Mariana Folgi, na którym artysta wiernie odtworzył układ krwionośny człowieka. Pani Karolina do oddawania krwi zachęca wszystkich znajomych, od 2007 r. krwiodawcą jest także jej mąż.

- Starszy syn ma 9 lat, też już by chciał oddać krew. Jeszcze musi poczekać te 9 lat, ale uczymy go, już jest nastawiony, że nasza krew jest potrzebna. Franek jest z nas dumny i wszystkim mówi o tym w szkole - powiedziała.

Aby oddać krew, trzeba być osobą pełnoletnią, ale poniżej 65. roku życia i ważyć nie mniej niż 50 kg. Zgłaszając się należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum