W Kalifornii ogłoszono stan wyjątkowy

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 21:04

Gubernator Arnold Schwarzenegger wprowadził w graniczącej z Meksykiem Kalifornii stan wyjątkowy. Zdiagnozowano tam już 13 przypadków świńskiej grypy. Policja bada dwa przypadki śmierci, które mogły mieć związek z chorobą.

Decyzja gubernatora ma na razie skutki wyłącznie administracyjne. Dzięki niej Departament Zdrowia Kalifornii będzie działał swobodniej i bez zbędnej biurokracji.

Już w niedzielę podobną decyzję na szczeblu federalnym podjęła sekretarz stanu w Departamencie Bezpieczeństwa Narodowego Janet Napolitano. Zadeklarowała ona stan nadzwyczajnego alarmu zdrowotnego. Otworzyło to lokalnym władzom drogę do uzyskania pomocy federalnej.

O dodatkowe środki w Kongresie walczy Barack Obama. "Działając na wszelki wypadek, proszę Kongres o uwzględnienie w roku budżetowym 2009 dodatkowej pozycji, o którą prosiłem już wcześniej w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Dzięki tym środkom będziemy mogli lepiej odpowiedzieć na potencjalne rozszerzenie się epidemii - mówił przed kongresmenami.

Rzecznik Białego Domu Robert Gibbs wyjaśnił, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone na zapasy leków, prace nad szczepionką oraz pomoc organizacjom międzynarodowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum