PAP/Rynek Zdrowia | 24-07-2020 20:06

W Hiszpanii niepokojący przyrost zakażeń - aż 2255 nowych przypadków w ciągu doby

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii przybyło 2255 przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2, co oznacza, że dynamika zakażeń od środy utrzymuje się na wysokim, nienotowanym od maja poziomie. W tym samym czasie służby w Portugalii potwierdziły 313 zakażeń.

Podczas ostatnich 24 godzin w Hiszpanii przybyło 2255 przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2. Fot. Shutterstock

Według bilansu ogłoszonego przez resort zdrowia w Madrycie pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się w Hiszpanii do 272 421. Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika z kolei, że między czwartkiem a piątkiem liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o trzy, do 28 432.

Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że w dalszym ciągu najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem występuje w północno-wschodniej części Hiszpanii, szczególnie w Katalonii. Wyjazdy do tego regionu odradziły w piątek swoim obywatelom władze Francji.

Znacznie mniej zakażeń zanotowano podczas ostatniej doby w Portugalii. Z szacunków tamtejszego resortu zdrowia wynika, że podczas minionych 24 godzin przybyło 313 infekcji SARS-CoV-2, a łączna ich liczba wynosi 49 692.

W tym samym czasie, jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, przybyło 318 ozdrowieńców. W sumie władze Portugalii podają, że dotąd za wyleczonych z Covid-19 uznano 34 687 pacjentów.

Dotychczas w Portugalii na Covid-19 zmarło 1712 osób, w tym pięć podczas ostatniej doby.

Sytuacja w Hiszpanii jest na tyle niepokojąca, że rząd Norwegii ponownie uznał ją za kraj niebezpieczny pod względem epidemicznym z powodu koronawirusa i wprowadza od soboty dla osób przyjeżdżających z tego państwa 10-dniową kwarantannę. Podobne ograniczenie dotyczy Andory.

- Wiemy, że decyzja może być rozczarowująca dla wielu Norwegów, którzy mają domy w Hiszpanii, ale musimy zapobiegać ponownemu rozwojowi infekcji koronawirusa w Norwegii - oświadczyła na konferencji prasowej zastępująca premier Norwegii minister żywności i rolnictwa Olaug Bollestad.

Decyzja rządu opiera się na opinii norweskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który podkreślił, że w Hiszpanii doszło ostatnio do wzrostu liczby zachorowań na Covid-19, szczególnie w Aragonii oraz Katalonii. Hiszpania ma obecnie 30,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców i przekracza ustaloną przez norweskich epidemiologów granicę 20; poniżej tego wskaźnika kraj uważany jest za bezpieczny.

Wcześniej za kraje, do których odradza się Norwegom podróżowanie uznano Portugalię, Rumunię, Bułgarię, Luksemburg, a także kraje bałkańskie.

Norweski rząd poinformował, że w drodze wyjątku kwarantanna nie będzie obowiązywać członków ekip filmowych. Dzięki tej decyzji jesienią w Norwegii będzie mógł być realizowany kolejny film z serii "Mission Impossible", w której występuje Tom Cruise.

Jednocześnie władze Norwegii z powodu poprawy sytuacji epidemicznej zezwoliły na wyjazdy na Węgry oraz otworzyły norweską granicę na kolejne regiony Szwecji. Od soboty Norwegowie będą mogli wyjeżdżać m.in. do regionu Kalmar, Oestergoetland oraz Varmland, na co czekało wielu korzystających z handlu przygranicznego mieszkańców obu krajów. Wcześniej Norwegia otworzyła się na południowe regiony Szwecji - Skanię oraz Blekinge.

Według norweskich władz Polska pozostaje krajem bezpiecznym.

Marcin Zatyka, Daniel Zyśk - PAP