W Hiszpanii aż 40 tysięcy uczniów i studentów na kwarantannie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2020 20:57

Co najmniej 40 tys. uczniów i studentów w Hiszpanii zostało do środy (23 września) objętych przymusową kwarantanną po inauguracji na początku września nowego roku szkolnego - szacują rządy 17 wspólnot autonomicznych tego kraju, w którym do placówek oświatowych uczęszcza ponad 8 mln osób.

W Hiszpanii aż 40 tysięcy uczniów i studentów na kwarantannie
Co najmniej 40 tys. uczniów i studentów w Hiszpanii zostało do środy (23 września) objętych przymusową kwarantanną. Fot. Gerd Altmann/pixabay

Jak odnotowały dzienniki "El Mundo" i "La Vanguardia", najwięcej uczniów zostało objętych przymusową izolacją na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Do środowego popołudnia tamtejsze władze potwierdziły prawie 14 tys. przypadków kwarantanny wśród uczniów.

- Łącznie z powodu potwierdzonych w naszym regionie przypadków infekcji w placówkach oświatowych odwołanych zostało już od początku września blisko 900 lekcji - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceszef służb medycznych wspólnoty Madrytu Antonio Zapatero.

W środę przed budynkiem władz medycznych regionu Madrytu grupa kilkudziesięciu studentów zorganizowała manifestację, domagając się zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, m.in. gwarancji dostarczenia do szkół materiałów ochronnych oraz wprowadzenia podziału klas na maksymalnie 15-osobowe grupy.

Drugim regionem o największej liczbie objętych kwarantanną studentów i uczniów jest w Hiszpanii Katalonia, na północnym wschodzie. Autonomiczny rząd tego regionu potwierdził do środy już 10,5 tys. przypadków wysłania uczniów na kwarantannę w związku z obawami, iż mogli zostać zakażeni koronawirusem.

W piątek w Hiszpanii zakończył się trzydniowy strajk generalny studentów, którzy zarzucają rządowi Pedra Sancheza niewłaściwe przygotowanie placówek oświatowych do nauki w warunkach epidemii koronawirusa. Jednym z postulatów było zwiększenie o jedną trzecią liczby pracowników naukowych oraz psychologów i osób sprzątających.

Marcin Zatyka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum