W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce poradnia chorób prącia

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2020 09:38

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce poradnia chorób prącia. Miejsce to jest odpowiedzią na wątpliwości mężczyzn ze schorzeniami prącia, którzy często nie wiedzą, do jakiego specjalisty zgłosić się ze swoimi dolegliwościami.

Poradnia Chorób Prącia. Fot. Sylwia Mierzewska

"Istnieje duża dysproporcja w kwestii dostępności do leczenia chorób związanych z narządami płciowymi dla kobiet, które zgłaszają się po prostu do ginekologa, i mężczyzn, którzy nie bardzo mają, gdzie się udać. Choroby prącia znajdują się gdzieś pomiędzy obszarem działania dermatologii i urologii. Dzięki wieloletniej współpracy specjalistów z tych dziedzin w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstała Poradnia Chorób Prącia" - czytamy w informacji prasowej.

- Nigdzie w Polsce nie ma takiej placówki, a przecież rożnych chorób prącia jest bardzo dużo. Z punktu widzenia pacjenta najczęściej jego obawę budzą dwie sprawy: czy jego dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem. Rzeczywiście nowotwór prącia to najgroźniejsza (szczególnie w sytuacji, gdy pacjent trafi do specjalisty zbyt późno) i tym samym najważniejsza choroba, którą się zajmujemy. Jest to równocześnie choroba stosunkowo rzadka - mówi dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

- W większości mężczyźni nie są specjalnie skłonni do zgłaszania się ze swoimi dolegliwościami, zwłaszcza dotyczącymi narządów płciowych, do lekarzy. Chcielibyśmy to zmienić - dodaje.

W Poradni leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i wspomniane nowotwory.

Bardziej efektywna diagnostyka i leczenie schorzeń prącia są możliwe dzięki współpracy dermatologów i urologów. Dermatolog wykonuje dermatoskopię - badanie za pomocą specjalnego sprzętu, dzięki któremu uzyskiwany jest powiększony obraz niepokojących zmian, co pozwala na diagnostykę chorób zapalnych i nowotworowych. Zarówno urolodzy, jak i dermatolodzy wykonują także biopsje ze zmian skórnych - wyjaśnia prof. Roman Nowicki, ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK.

Wspólna praca dermatologa i urologa umożliwia zatem kompleksową opiekę nad pacjentem, przeprowadzenie go przez całą ścieżkę - od momentu postawienia diagnozy do skutecznego leczenia. Współpraca pomiędzy Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Kliniką Urologii UCK w tym zakresie trwa od około 3 lat. W tym czasie diagnozowana i leczona była grupa około 500 pacjentów. W obecnej formie Poradnia działa od listopada 2019 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum