×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce poradnia chorób prącia

Autor: jjx/Rynek Zdrowia03 lutego 2020 09:38

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstała pierwsza w Polsce poradnia chorób prącia. Miejsce to jest odpowiedzią na wątpliwości mężczyzn ze schorzeniami prącia, którzy często nie wiedzą, do jakiego specjalisty zgłosić się ze swoimi dolegliwościami.

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce poradnia chorób prącia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Istnieje duża dysproporcja w kwestii dostępności do leczenia chorób związanych z narządami płciowymi dla kobiet, które zgłaszają się po prostu do ginekologa, i mężczyzn, którzy nie bardzo mają, gdzie się udać. Choroby prącia znajdują się gdzieś pomiędzy obszarem działania dermatologii i urologii. Dzięki wieloletniej współpracy specjalistów z tych dziedzin w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstała Poradnia Chorób Prącia" - czytamy w informacji prasowej.

- Nigdzie w Polsce nie ma takiej placówki, a przecież rożnych chorób prącia jest bardzo dużo. Z punktu widzenia pacjenta najczęściej jego obawę budzą dwie sprawy: czy jego dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem. Rzeczywiście nowotwór prącia to najgroźniejsza (szczególnie w sytuacji, gdy pacjent trafi do specjalisty zbyt późno) i tym samym najważniejsza choroba, którą się zajmujemy. Jest to równocześnie choroba stosunkowo rzadka - mówi dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

- W większości mężczyźni nie są specjalnie skłonni do zgłaszania się ze swoimi dolegliwościami, zwłaszcza dotyczącymi narządów płciowych, do lekarzy. Chcielibyśmy to zmienić - dodaje.

W Poradni leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i wspomniane nowotwory.

Bardziej efektywna diagnostyka i leczenie schorzeń prącia są możliwe dzięki współpracy dermatologów i urologów. Dermatolog wykonuje dermatoskopię - badanie za pomocą specjalnego sprzętu, dzięki któremu uzyskiwany jest powiększony obraz niepokojących zmian, co pozwala na diagnostykę chorób zapalnych i nowotworowych. Zarówno urolodzy, jak i dermatolodzy wykonują także biopsje ze zmian skórnych - wyjaśnia prof. Roman Nowicki, ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK.

Wspólna praca dermatologa i urologa umożliwia zatem kompleksową opiekę nad pacjentem, przeprowadzenie go przez całą ścieżkę - od momentu postawienia diagnozy do skutecznego leczenia. Współpraca pomiędzy Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii oraz Kliniką Urologii UCK w tym zakresie trwa od około 3 lat. W tym czasie diagnozowana i leczona była grupa około 500 pacjentów. W obecnej formie Poradnia działa od listopada 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum