W Elblągu o priorytetach w zdrowiu, m.in. szczepieniach przeciw pneumokokom

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 10 października 2017 14:15

Priorytety zdrowotne w profilaktyce chorób zakaźnych oraz poprawa zdrowia mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego to tematy przewodnie spotkania, które odbyło się we wtorek (10 października) w Elblągu.

W Elblągu o priorytetach w zdrowiu, m.in. szczepieniach przeciw pneumokokom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas wydarzenia eksperci zwracali szczególną uwagę na zagrożenia związane z zakażeniami pneumokokowymi. Idąc za rekomendacjami władze Elbląga wprowadzają w mieście program, którego celem jest zapewnienie dzieciom ochrony przed tymi bakteriami. Projekt skierowany jest do dzieci z roczników 2015 i 2016.

W tym roku planowane jest zaszczepienie 320 dzieci z rocznika 2015. Kwota przeznaczona na realizację programu w 2017 roku to 80 tys. zł. Nabór dzieci do szczepień ruszy lada dzień. Elbląski program będzie uzupełnieniem programu rządowego i wyrówna szanse dzieciom starszym, niezaszczepionym. Dzieci otrzymają szczepionkę 13-walentną, stanowiącą w tej chwili najszerszą ochronę przed pneumokokami.

Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych i stanowią największe zagrożenie dla dzieci do 5. roku życia, ale i osób starszych, po 65. roku życia tych pierwszych układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały, u drugich zaś - już niedostatecznie sprawny, aby skutecznie bronić się przed groźnymi bakteriami.

- Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Rozwój zakażenia bakteryjnego jest nieprzewidywalny - mówi Anna Zdanowska-Ruskań, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.

W ramach Programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom swym wśród dzieci urodzonych w 2015-2016 roku z terenu Miasta Elbląga zostaną w tym roku zaszczepione dzieci urodzone w 2015 roku, a w 2018 dzieci urodzone w 2016 roku.

Całkowity koszt programu to 160 tys. zł. W 2017 r. urząd sfinansuje program ze środków własnych. Władze poczyniły starania, aby w 2018 roku pozyskać wsparcie finansowe z NFZ.

Podczas spotkania eksperci zwrócili również uwagę, na fakt, że województwo warmińsko-mazurskie, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, odnotowuje wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (jest on prawie dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (prawie sześciokrotnie wyższy niż w Polsce).

W tej chwili na terenie województwa trwa konkurs na realizację programów zdrowotnych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym regionu w zakresie zakaźnych chorób odkleszczowych, takich jak KZM czy borelioza. Środki na realizację można pozyskać z Funduszy Unijnych.

W Polsce dostępna jest szczepionka przeciwko boreliozie, po przyjęciu której u osób szczepionych powstają swoiste przeciwciała chroniące przed neuroinfekcjami spowodowanymi wirusem KZM.

Jednym ze sposobów na finansowanie działań w obszarze zdrowia są środki unijne. Obecna perspektywa finansowa 2014-2020 daje taką możliwość. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego można zdobyć m.in. na: wdrożenie projektów profilaktycznych dotyczących chorób będących istotnym problemem zdrowotnym dla danego regionu. Takim istotnym problemem w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego są choroby odkleszczowe, w tym przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

Trwający w województwie konkurs dotyczy trzech subregionów: olsztyńskiego, elbląskiego, ełckiego.

Spotkanie w Elblągu zostało zorganizowane w ramach samorządowego cyklu pt.: ''Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka''. Partnerami merytorycznymi spotkania były organizacje działające na rzecz zdrowia dzieci: Stowarzyszenie Parasol dla Życia oraz Fundacja Aby Żyć. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze