W Dniu Matki dzieci przypominają o badaniach

Autor: bialystok.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2014 18:59

W białostockim Przedszkolu Samorządowym nr 58 w Białymstoku odbyło się w poniedziałek, 26 maja, podsumowanie akcji "Mamo, jesteś potrzebna", promującej profilaktyczne badania cytologiczne. Już po raz ósmy zorganizował ją podlaski NFZ.

Przedszkolaki z podlaskich przedszkoli podobnie jak w latach ubiegłych otrzymały specjalnie przygotowane karty - laurki, które pokolorowały i wręczą swoim mamom z okazji ich święta. Na odwrocie kartek zamieszczone są informacje o konieczności regularnego wykonywania badań w kierunku raka szyjki macicy. W tym roku laurki trafiły do 20 000 przedszkolaków oraz uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Sokółki i Choroszczy.

Regularnie wykonywane badania cytologiczne pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych we wczesnym stadium, gdy mogą być jeszcze wyleczalne. W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada blisko 4 tysiące kobiet, a połowa z nich umiera. Badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata.

Choć cytologię można bezpłatnie wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym realizującym umowę z NFZ, na badanie w województwie podlaskim zgłasza się zaledwie 25 proc. kobiet w wieku 25-59 lat. To nieco powyżej średniej ogólnopolskiej, która wynosi 22,3 proc.

Więcej: http://bialystok.gazeta.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum