W DPS w Orzeszu ponownie pojawił się koronawirus; 12 zakażonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2020 18:12

U 12 osób z Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu (woj. śląskie) - 9 mieszkańców i 3 pracowników - przeprowadzone ostatnio badania potwierdziły zakażenie koronawirusem - podało w środę (19 sierpnia) Starostwo Powiatowe w Mikołowie.

W DPS w Orzeszu ponownie pojawił się koronawirus; 12 zakażonych
Fot. Fotolia

Placówka w Orzeszu po raz drugi w ostatnich miesiącach została dotknięta SARS-CoV-2. Wcześniej ognisko zakażenia pojawiło się tam w czerwcu.

"Za wcześnie uznaliśmy, że pokonaliśmy już tego wirusa. On nadal jest z nami, on wciąż się tu tli" - powiedziała, cytowana przez służby prasowe starostwa, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu Jadwiga Krajewska.

Przeprowadzone we wtorek badania na obecność koronawirusa wykazały 12 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Infekcję wykryto u 9 mieszkańców i 3 pracowników ośrodka. Badania na zlecenie sanepidu prowadziło wojsko i opłacany przez mikołowskie starostwo zespół wymazobusa. 4 zakażone osoby z wysoką gorączką i trudnościami w oddychaniu trafiły do szpitali w Raciborzu i w Chorzowie.

Podopieczni i personel orzeskiego DPS-u walczą z koronawirusem już drugi miesiąc. Pierwsze ognisko zakażenia wykryto tam 20 czerwca. Wyniki badań przesiewowych przeprowadzonych wówczas w placówce potwierdziły SARS-CoV-2 u 18 mieszkańców i 6 pracowników.

Zdecydowana większość z nich chorobę przechodziła bezobjawowo. Po tygodniu, w związku z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, zmarł jeden z podopiecznych, a pięciu kolejnych mieszkańców trafiło do szpitali w Chorzowie i w Tychach.

"4 sierpnia wydawało się, że sytuacja została już opanowana, wtedy to tyski sanepid odnotował w orzeskim ośrodku ostatnich pięciu ozdrowieńców, a przeprowadzone po raz kolejny testy wykazały, że placówka jest wolna od koronawirusa" - przypominają przedstawiciele starostwa.

DPS w Orzeszu jest kolejnym takim ośrodkiem w woj. śląskim, w którym w ostatnim czasie wykryto ognisko koronawirusa. Jak przekazały w środę służby kryzysowe wojewody, zakażonych jest także 39 z 51 podopiecznych domu seniora w Kobiórze. Osoby zdrowe zostały przewiezione do podobnego ośrodka prowadzonego przez tego samego właściciela w Ogrodzieńcu.

Według ostatnich danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 19 tys. 119 osób (w środę poinformowano o 160 nowych przypadkach zakażenia w regionie, z których 449 zmarło - w środę podano informację o śmierci kolejnych sześciorga mieszkańców woj. śląskiego, chorych na COVID-19. 85,6 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 235 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu leczonych jest 269 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Krzysztof Konopka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum