W Częstochowie miejska urologia i ortopedia do remontu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2009 10:20

Urologia i ortopedia w Miejskim Szpitalu Zespolonym SPZOZ w Częstochowie po remoncie zapewni swoim pacjentom komfortowe warunki, zgodne z europejskimi standardami. To jednak tylko jedna strona medalu. Druga, niestety mniej optymistyczna - to fakt, że o połowę zmniejszy się ilość miejsc.

Remontowane oddziały szpitalne zostaną oddane do użytku  już w czerwcu - zapewnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jacek Betnarski, wiceprezydent Częstochowy odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Do tej pory na urologii i ortopedii było 80 miejsc. Tamtejszy oddział urologiczny wypełniał lukę po urologii zlikwidowanej  w 2007 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. W. Orłowskiego. Często bywało jednak i tak, że z powodu braku wolnych miejsc pacjentów trzeba było wozić do szpitali poza Częstochową.

Remont oddziału urologicznego i dostosowanie go do przepisów unijnych pozwoli m.in. zapewnić wymóg swobodnego dostępu do łóżka z trzech stron, wszystkie sale będą mieć własne węzły sanitarne. Jednak taki remont doprowadzi nie tylko do podwyższenia standardów, ale także do zmniejszenia ilości miejsc szpitalnych.

Wadze miasta podzielają opinię, że jak na Częstochowę 20 łóżek na odddziale urologii, to zdecydowanie za mało. Wiceprezydent Jacek Betnarski podaje informację, że od 1 stycznia następnego roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny, zwany popularnie szpitalem na Parkitce, uruchomi także urologię. Ile tam będzie miejsc jednak jeszcze nie wiadomo.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum