W Czeladzi zoperowano kobietę, której operacji nikt nie chciał się podjąć

Autor: PTWP - parlamentarny.pl • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia   • 30 stycznia 2020 19:19

Kilka występujących jednocześnie poważnych chorób spowodowało, że żaden z wielu z lekarzy, u których pomocy szukała pani Krystyna z powodu choroby refluksowej, nie chciał podjąć się jej operacji. Pomoc znalazła dopiero w szpitalu w Czeladzi.

Fot. Szpital Czeladź (zdjęcie ilustracyjne)

- To nie było życie, tylko wegetacja. Dolegliwości były bardzo silne, a leki nie pomagały. Lekarze, u których byłam, mówili mi, że lepiej już nie będzie, że może być tylko gorzej - opowiadała Krystyna Charlicka podczas czwartkowej (30 stycznia) konferencji prasowej w Czeladzi.

Od lekarzy słyszała jednak, że chociaż zabieg jest konieczny, to w jej stanie jego przeprowadzenie byłoby zbyt ryzykowne. Jednym z powodów była porfiria - choroba genetyczna powodująca zaburzenie w przetwarzaniu hemoglobiny we krwi. Pacjentka jest też po udarze mózgu, cierpi na nadczynność tarczycy, nadciśnienie i cukrzycę. Na skutek choroby refluksowej pojawiła się u niej także astma i zaburzenia rytmu serca.

W końcu trafiła do prof. Józefa Dzielickiego na oddział chirurgii szpitala w Czeladzi. - Pacjentka bardzo długo leczona była farmakologicznie. Była u wielu lekarzy, dostawała coraz to nowe tabletki, te z kolei pogarszały jej stan. Jedynym sposobem przerwania tego błędnego koła była operacja - wyjaśnił profesor.

Dodał, że choroba refluksowa potrafi poczynić ogromne szkody w organizmie.

- Cofający się sok żołądkowy trawi wszystko, co spotka po drodze, powodując szereg zaburzeń, w tym zapalenia w obrębie przełyku, krtani, oskrzeli i płuc, migdałków, dziąseł i nawet uszu. Uszkodzenie płuc może prowadzić do krańcowej niewydolności oddechowej - wskazał.

W leczeniu przewlekłej choroby refluksowej prof. Dzielicki od lat z powodzeniem wykorzystuje techniki laparoskopowe. Podobnych zabiegów wykonał tysiące, jednak tym razem sprawa była wyjątkowo skomplikowana. Problemem było znieczulenie obciążonej chorobami pacjentki. To był też jeden z powodów, dla którego nikt wcześniej nie zdecydował się na operację.

O konsultację profesor poprosił dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Czeladzi i doświadczonego anestezjologa lek. Marka Czekaja.

- Kiedy profesor przedstawił mi historię pacjentki, stwierdziłem, że muszę znaleźć sposób, by przygotować ją do operacji przy jednoczesnym zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa. Odpowiedzi szukałem w polskim i światowym piśmiennictwie. Chciałem się dowiedzieć, czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem, jakie znieczulenie zastosował i z jakim skutkiem - opowiadał Marek Czekaj.

Okazało się, że w Polsce dotąd nikt takiej operacji się nie podjął. Więcej przyniosła lektura doniesień światowych, która ostatecznie pozwoliła na podjęcie przełomowej dla pacjentki decyzji i wyznaczenie terminu zabiegu.

- Kiedy usłyszałam, że lekarze z Czeladzi podejmą się leczenia, miałam z radości łzy w oczach. Nie wahałam się ani chwili, wiedziałam, że to dla mnie ogromna szansa - wspominała Krystyna Charlicka.

- Zdecydowałem się na zastosowanie znieczulenia całkowicie dożylnego, co jest rzadko stosowanym rozwiązaniem. Dzięki temu uzyskaliśmy bezpieczeństwo dla pacjentki i dobre warunki operacyjne. Sam zabieg trwał niecałą godzinę, przebiegł bez komplikacji, podobnie jak okres pooperacyjny - relacjonował Marek Czekaj.

Stan pacjentki poprawia się z dnia na dzień. Powoli odstawia kolejne leki, które po operacji nie są już potrzebne.

- Czuję ogromną poprawę. Jestem silniejsza, łatwiej mi się poruszać. Mam plany, marzenia. Z zawodu jestem leśnikiem, kocham przyrodę. Teraz wreszcie będę mogła zająć się swoim ogródkiem, pójść na spacer - cieszy się pacjentka. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum