W Arabii Saudyjskiej też są ofiary grypy A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2009 08:15

W czasie pielgrzymki do Mekki saudyjskie władze odnotowały 73 przypadki nowej grypy A/H1N1. Pięciu chorych zmarło.

Saudyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że tylko ok. 10 proc. z ok. 3 milionów pielgrzymów zaszczepiło się przeciwko wirusowi. Nie doszło jednak do gwałtownego rozprzestrzeniania się choroby, czego obawiały się saudyskie władze, które – wspólnie z amerykańskimi i międzynarodowymi ekspertami – starały się wszelkimi sposobami zapobiec wybuchowi epidemii w czasie pielgrzymki.

Pomiędzy namiotami rozbitymi w dolinie Miny kursowali przedstawiciele służb sanitarnych, którzy rozdawali wiernym zestawy do pobierania wymazów, żeby mogli się później przebadać na obecność wirusa. W pobliżu toalet i w wielu miejscach namiotowego miasteczka, a także w pobliżu miejsc kultu do dyspozycji pielgrzymów oddano środki do dezynfekcji rąk.

Pielgrzymi przylatujący na saudyjskie lotniska mieli kontrolowaną temperaturę za pomocą specjalnych urządzeń; oferowano im także darmowe szczepionki.
 
W czasie hadżu pielgrzymi m.in. modlili się na górze Arafat, brali udział w rytualnym kamienowaniu szatana i obchodach Święta Ofiar (Id al-Adha). Kulminacyjnym momentem pielgrzymki jest siedmiokrotne okrążenie świątyni Al-Kaba na dziedzińcu Świętego Meczetu w Mekce, z wmurowanym w narożniku Czarnym Kamieniem, który jest największą świętością muzułmanów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum