W Angoli coraz więcej dzieci umiera na wściekliznę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2009 18:01

69 dzieci zmarło na wściekliznę od 1 listopada 2008 r. w stolicy Angoli Luandzie. Troje kolejnych jest w stanie krytycznym - poinformowało katolickie radio Ecclesia z Angoli.

Wszystkie 72 zarażonych dzieci było leczonych w szpitalu pediatrycznym w Luandzie. Prawdopodobnie doszło także do zakażeń wśród dorosłych, ale brak na ten temat danych.

W Luandzie mieszka około 5 mln osób, z czego wiele w slumsach, gdzie panują fatalne warunki higieniczne. W dzielnicach tych wałęsa się także bardzo wiele psów, które mogą przenosić wirusa wścieklizny.

Poza stolicą także dochodziło do zgonów na cholerę w różnych prowincjach, ale rząd nie ma łącznych danych na ten temat.

Kontynuowana jest akcja wyłapywania bezpańskich psów w stolicy. Od listopada schwytano ich już około 1000. Te, które są zarażone wścieklizną, są zabijane, a pozostałe wypuszczane. W zeszłym miesiącu przeprowadzono także akcję zaszczepienia 100 tys. zwierząt: psów, kotów i małp, ale nie przyniosła ona większych efektów.

Najczęściej zakażeniu ulegają dzieci w wieku od 3 do 10 lat, bo nie są one w stanie obronić się przed ugryzieniem psa. Co roku na wściekliznę umiera na świecie ponad 50 tys. dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum