PAP/Rynek Zdrowia | 06-04-2021 07:52

W Anglii wkrótce pierwszy etap znoszenia lockdownu w związku z Covid-19

Brytyjski premier Boris Johnson potwierdził, że od 12 kwietnia nastąpi otwarcie wszystkich sklepów, salonów fryzjerskich i siłowni, a puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz.

W Anglii wkrótce pierwszy etap znoszenia lockdownu. Fot. PTWP/Katarzyna Gubała

  • W Anglii szczepionki zmniejszają liczbę zakażeń i hospitalizacji
  • Zwiększona zostanie maksymalna liczba osób uczestniczących w ślubach - do 15 i osób mogących odwiedzać krewnych w domach opieki - do dwóch
  • W Wielkiej Brytanii w poniedziałek poinformowano o wykryciu 2762 zakażeń koronawirusem i zarejestrowaniu 27 zgonów z powodu Covid-19

Brytyjski premier nie złożył jednak żadnych wiążących deklaracji, czy wznowienie podróży zagranicznych - co wstępnie planowane jest na 17 maja - będzie możliwe w tym terminie.

W poniedziałek (5 kwietnia) poinformowano o wykryciu 2762 zakażeń koronawirusem i zarejestrowaniu 27 zgonów z powodu Covid-19. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 31,6 mln osób, a obie - ponad 5,4 mln.

Podczas konferencji prasowej na Downing Street Johnson oraz towarzyszący mu naczelny lekarz Anglii Chris Whitty i główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance potwierdzili, że wszystkie cztery warunki, od których uzależniano przejście do następnego etapu znoszenia restrykcji, zostały spełnione.

Te warunki to postęp w liczbie zaszczepionych osób, dowody, że szczepionki zmniejszają liczbę zakażeń i hospitalizacji, zmniejszająca się presja na publiczną służbę zdrowia oraz brak znaczącego wzrostu liczby nowych importowanych wariantów koronawirusa.

W związku z tym, od 12 kwietnia zacznie się drugi z czterech etapów wychodzenia z lockdownu w Anglii. Zgodnie z nim, otwarte będą mogły być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające artykuły pierwszej potrzeby.

Poluzowany lockdown

Wznowić działalność mogą punkty usługowe wymagające bliskiego kontakty, w tym salony fryzjerskie, otwarte mogą zostać siłownie, salony spa, ogrody zoologiczne, parki tematyczne i biblioteki. Puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz, w tym podając alkohol.

Członkowie tego samego gospodarstwa domowego będą mogli podróżować po terenie Anglii i nocować w miejscach bez wspólnych przestrzeni, np. na kempingach czy w domkach letniskowych.

Zwiększona zostanie maksymalna liczba osób uczestniczących w ślubach - do 15 i osób mogących odwiedzać krewnych w domach opieki - do dwóch.

Johnson niewiele jednak zdradził na temat dwóch spraw: podróży zagranicznych i certyfikatów covidowych. W kwestii podróży powiedział jedynie, że ma nadzieję na wznowienie ich zgodnie z planem, ale za wcześnie jest, by składać wiążące obietnice.

Potwierdził też wcześniejsze informacje, że podczas pilotażowych wydarzeń między połową kwietnia a połową maja będą przeprowadzone testy certyfikatów covidowych.