W 2017 r. milion zarejestrowanych polskich dawców szpiku?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 15:07

Liczba zarejestrowanych potencjalnych polskich dawców szpiku kostnego powinna wynieść 1 mln osób w 2017 r. - szacuje prowadząca największy polski rejestr Fundacja DKMS Polska. Liczy on obecnie 330 tys. dawców.

W 2017 r. milion zarejestrowanych polskich dawców szpiku?
Im więcej dawców w rejestrach, tym większa szansa na znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego dla osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi, potrzebujących przeszczepu szpiku. Na wtorkowej (28 maja) konferencji w Rudzie Śląskiej do rejestrowania się zachęcali przedstawiciele władz miasta, Fundacji DKMS, dawcy szpiku i ojciec 2-letniego Bartusia, który potrzebuje przeszczepu.

8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Chryzantem 10 w Rudzie Śląskiej odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia i innych potrzebujących. Wcześniej, 1 czerwca, akcje zaplanowano na rynku w Bielsku-Białej oraz na stadionie orlik w Siemianowicach Śląskich.

Tego typu działania to dla Fundacji DKMS Polska sposób na pozyskiwanie dawców. - Działamy poprzez akcje społeczne, każdy może też skontaktować się z nami przez stronę internetową i poprosić o wysłanie zestawu do pobierania wymazu ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Kiedy otrzymujemy go z powrotem, możemy na tej podstawie określić cechy zgodności antygenowej - powiedziała kierownik działu rekrutacji dawców fundacji Agata Maraszek.

- W ciągu 4 lat udało nam się pozyskać 330 tys. dawców. To dużo, ale wciąż za mało na taki kraj jak Polska. Przewidujemy, że w 2017 r. liczba zarejestrowanych polskich dawców osiągnie 1 mln osób - dodała.

Bartuś z Rudy Śląskiej wkrótce skończy 2 latka. W lutym stwierdzono u niego białaczkę. Przeszedł już dwa bloki chemioterapii, czekają go kolejne trzy, potem lekarze planują przeszczep szpiku.

- Jego stan w tej chwili jest dobry, ale przeszczep jest konieczny. Niestety, ani brat, ani rodzice nie mogli być dla niego dawcami - stąd trwające już poszukiwania dawcy niespokrewnionego - powiedział dziennikarzom kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu prof. Tomasz Szczepański.

Przedstawiciele Fundacji DKMS przypomnieli, że obecnie rzadko stosuje się bardziej inwazyjną metodę pobierania szpiku z talerza kości biodrowej. Z reguły jest to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce to ok. 80 proc. przypadków. Dawca najpierw przez 5 dni przyjmuje leki, a sam zabieg trwa 3-4 godziny i wymaga jedynie dwóch wkłuć, po czym z jego przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste.

Jak poinformowano podczas konferencji, łącznie we wszystkich polskich rejestrach jest obecnie ok. 440 tys. potencjalnych polskich dawców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum