W 2010 r. LPR otrzyma 23 nowe śmigłowce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2009 16:38

Do końca grudnia 2010 r. do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego trafi 23 śmigłowców ratunkowych. Łączna wartość zamówienia wynosi ponad 495 mln zł.

Jak podkreśla LPR, dostawa śmigłowców nie jest jednoznaczna z natychmiastowym wdrożeniem ich do dyżurów. Warunkiem rozpoczęcia działalności operacyjnej na nowej maszynie jest ukończenie szkolenia przez pilotów i członków załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS).

Szkolenia rozpoczęły się w pierwszej połowie 2009 r. w Niemczech. Ma tam być przeszkolonych 50 polskich pilotów. Kolejni uprawnienia będą uzyskiwać w Polsce, w Ośrodku Szkolenia Lotniczego przy LPR. Trwają też szkolenia mechaników.

LPR zaprojektowało również cykl wewnętrznych szkoleń doskonalących dla pilotów i członków zespołów HEMS. W ich ramach odbędą się zajęcia teoretyczne oraz kilkadziesiąt godzin lotu w dzień i w nocy. Dopiero po ukończeniu tych szkoleń przez załogę danej bazy oraz po przeszkoleniu mechaników możliwe jest rozpoczęcie dyżurów na nowym śmigłowcu.

Na początku października 2007 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wynik opiewającego na blisko 500 mln zł przetargu. W jego wyniku wybrano śmigłowiec EC135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, należącego do koncernu EADS, odrzucono zaś A109S Grand AgustaWestland. Firma AgustaWestland wystąpiła jednak o unieważnienie przetargu, wskazując, że śmigłowiec Eurocoptera nie spełnia pewnych warunków zamówienia: maksymalnego pułapu i symulatora lotu określonej kategorii.

W lutym 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że przetarg jest ważny. Wyrok był prawomocny i oznaczał, że Ministerstwo Zdrowia mogło podpisać kontrakt na helikoptery.

W maju 2008 r. stołeczna Prokuratura Rejonowa umorzyła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prokuratura uznała, że zatwierdzenie w październiku 2007 r. przez dyrektora zamówień publicznych resortu zdrowia protokołu komisji przetargowej bez podpisu na nim przewodniczącego komisji (ówczesnego wiceministra Jarosława Pinkasa) oraz jednego z członków komisji, miało znikomą szkodliwość społeczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum