Uzdrowiska ruszają z rehabilitacją pocovidową finansowaną przez NFZ

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia16 kwietnia 2021 10:51

Uzdrowiska należące do Polskiej Grupy Uzdrowisk uruchamiają turnusy rehabilitacyjne dla osób, które przeszły COVID-19 i zmagają się z powikłaniami - informuje nas PGU.

Uzdrowiska ruszają z rehabilitacją pocovidową finansowaną przez NFZ
Uzdrowisko Świeradów też rusza z rehabilitacją po COVID-19; FOT. Materiały prasowe
  • Skierowanie na stacjonarną rehabilitację pocovidową może wystawić każdy lekarz POZ, lekarz specjalista lub lekarz pracujący w szpitalu
  • Osoby ze skierowaniami mogą już kontaktować się z uzdrowiskami w celu ustalenia terminu rehabilitacji
  • Pobyty w uzdrowiskach w ramach programu rehabilitacji pocovidowej będą finansowane w całości przez NFZ

- Skierowanie na stacjonarną rehabilitację pocovidową może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego tj. lekarz pierwszego kontaktu (POZ), lekarz specjalista lub lekarz pracujący w szpitalu. Dokument wystawiany jest na druku typu „skierowanie do szpitala” na którym musi widnieć zapis: „Rehabilitacja stacjonarna świadczeniobiorcy po przebytej chorobie COVID-19” - przypomina Polska Grupy Uzdrowisk w informacji przesłanej do Rynku Zdrowia.

Wymogi kwalifikowania do programu

Pobyty w sanatoriach będą finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym osoby ze skierowaniami mogą już kontaktować się z uzdrowiskami w celu ustalenia terminu rehabilitacji.

Program rehabilitacyjny gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji przy czym rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie nie późniejszym niż w okresie 12 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

Ważnym wymogiem w kwalifikacji do rehabilitacji pocovidowej jest przedstawienie wyników badań diagnostycznych, tj. EKG oraz RTG klatki piersiowej z opisem po zakończeniu ostrej fazy choroby, a także wyników badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP).

Program rehabilitacji jest ustalany indywidualnie

Wśród zabiegów objętym programem rehabilitacji pocovidowej NFZ wymienia, m.in.: kinezyterapię, inhalacje, tlenoterapię, trening wytrzymałościowy, ćwiczenia oddechowe i efektywnego kaszlu.

Program rehabilitacji jest ustalany indywidualnie dla każdego kuracjusza. Jego celem jest poprawa wydolności wysiłkowej i krążeniowej, a także sprawności oddechowej i siły mięśniowej.

Terapia obejmuje m.in. treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające, inhalacje indywidualne, a także zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii i fizykoterapii. W ramach rehabilitacji pocovidowej prowadzone są również zajęcia z zakresu psychosomatyki oraz edukacja zdrowotna, która służy zmianie stylu życia.

Przypomnijmy, że świadczeniodawcy, którzy podpisali umowy z NFZ otrzymają 188 zł - za każdy dzień leczenia chorego.

Szczegółowe informacje podają uzdrowiska

Świadczenia sfinansowane zostaną przez NFZ ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister zdrowia, na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do właściwego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Rehabilitacja pocovidowa odbywa się we wszystkich uzdrowiskach Grupy, tj. Uzdrowisku Świeradów, Uzdrowisku Cieplice, Uzdrowisku Połczyn oraz w Uzdrowiskach Kłodzkich. Szczegółowe informacje udzielane są w poszczególnych uzdrowiskach - podaje PGU.

Czytaj także: NFZ: rehabilitacja dla pacjentów po covidzie. Świadczeniodawca otrzyma 188 zł za dzień pobytu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum