Uzdrowiska mają problemy z zasięgiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 października 2010 21:06

Ustawa o uzdrowiskach hamuje rozwój tych miast - przekonują samorządowcy. Ustawa zakazuje stawiania masztów przekaźnikowych telefonii komórkowej w strefach A miejscowości uzdrowiskowych.

Uzdrowiska mają problemy z zasięgiem

Teraz nie działają tam należycie telefony komórkowe, ponieważ nie ma zasięgu. Jednak jeśli ustawa uzdrowiskowa nie zostanie zmieniona, na obszarach chronionych miejscowości uzdrowiskowych w niedalekiej przyszłości przede wszystkim nie będzie działał mobilny internet.

‒ Nasze miasto słynie z chirurgii plastycznej, jest centrum turystyki zdrowotnej, ale i biznesowej. Czy ustawodawca wyobraża sobie, że turyści na trzy tygodnie zerwą kontakt ze światem? ‒ pyta retorycznie w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jerzy Terlecki, burmistrz Polanicy-Zdroju. 

Są też inne wskazania dla poważnego rozważenia nowelizacji obowiązującej ustawy o uzdrowiskach. Bez dostatecznego zasięgu telefonii komórkowych i internetu trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie akcji ratunkowej czy wezwanie pomocy. Na ten aspekt problemu zwraca uwagę raportu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

‒ Problemy z zasięgiem zdarzają się głównie w centrum miasta, a w parku zdrojowym i jego okolicach są miejsca, gdzie nie ma go w ogóle – mówi Gazecie Wyborczej Wiesław Bator, sekretarz Urzędu Miasta w Dusznikach-Zdroju. 

‒ To wynik niekorzystnego usytuowania centrum. Jest ono położone w dolinie między wzniesieniami, które utrudniają przepływ fal elektromagnetycznych. Trudności mogłoby rozwiązać ustawienie gdzieś w pobliżu nadajnika, ale obowiązujące przepisy tego zabraniają ‒ dodaje.

Więcej: Gazeta Wyborcza 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum