Uzdrowiska gotowe do odmrożenia, ale czy wrócą pacjenci?

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2021 06:01

Od czwartku będą mogły - po ponad 4,5 miesięcznym, kolejnym lockdownie - wznowić działalność zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Czy zapełnią się kuracjuszami?

Uzdrowiska gotowe do odmrożenia, ale czy wrócą pacjenci?
Placówki Uzdrowiska - Ciechocinek SA gotowe na przyjęcie kuracjuszy. FOT. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Pacjenci i kuracjusze, którzy mają już za sobą dwie dawki podanej szczepionki, zwolnieni są z wykonania testu
  • Koszt pobytu wzrośnie w zależności od standardu pokoju i okresu, w którym kuracjusz korzysta z sanatorium
  • Skierowania potwierdzone z datą rozpoczęcia leczenia po 24.10.2020 r., zwrócone do oddziału wojewódzkiego NFZ, są ważne

Personel placówek uzdrowiskowych, sanatoriów, jak zapewniają ich zarządcy, jest zaszczepiony. Zaczepionych powinna być także większość potencjalnych osób oczekujących w kolejce na leczenie uzdrowiskowe w grupie 70+.

Kiedy jednak wzrasta ilość zakażeń i tzw. trzecia fala pandemii jest w trendzie wzrostowym, można mieć sporo obaw czy wszyscy, którzy czekają na swój wyjazd dla podreperowania zdrowia do ośrodków uzdrowiskowych, się na to zdecydują.

W reżimie sanitarnym

Uzdrowiska mają się otworzyć w reżimie sanitarnym jaki obowiązywał jeszcze przed ich zamknięciem w październiku. Na razie jedyna zmiana dotyczy wykonania terminu testu jaki musi wykonać pacjent i kuracjusz przed rozpoczęciem leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Termin – nie wcześniejszy niż 6 dni (jaki zakładał projekt rozporządzenia opublikowany 11 lutego) został skrócony do 4 dni (komunikat NFZ z 1 marca).

O terminie rozpoczęcia terapii zainteresowanych powiadamia Narodowy Fundusz Zdrowia listownie i przez telefon. Informacja o terminie i miejscu obowiązkowego wykonania testu ma zostać wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest do jego wykonania potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

Testy sfinansuje NFZ a o ich wyniku, przed wyjazdem, ma poinformować pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany.

Pacjenci i kuracjusze, którzy mają już za sobą dwie dawki podanej szczepionki zwolnieni są z wykonania testu. Wystarczy zaświadczenie o odbytym szczepieniu.

Fundusz apeluje także do osób, które miały jeszcze jesienią skierowania na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitacyjne, które nie zostały wykorzystane ze względu na zamknięcie uzdrowisk, o zwrócenie ich w jak najszybszym terminie.

Jak zapewnia NFZ, wszystkie skierowania na leczenie uzdrowiskowe, które zostały potwierdzone z datą rozpoczęcia leczenia po 24.10.2020 r., a które zostały zwrócone do oddziału wojewódzkiego NFZ, są ważne, a pacjentom zostanie wyznaczony kolejny termin leczenia po 11.03.2021 r., z uwzględnieniem dotychczasowego czasu oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe.

Będzie drożej

Warto także dodać, że, sanatoriów i placówek lecznictwa uzdrowiskowego nie dotyczą limity wykorzystania połowy pokoi. Kuracjusze zapłacą także więcej z własnej kieszeni. Nie za zabiegi, które pokrywa w pełni NFZ, ale za sam pobyt. To kilkuprocentowa podwyżka, która zgodnie z przepisami wynika z indeksacji kosztów pobytu pacjenta - wzrostu cen produktów spożywczych, energii elektrycznej, wody i środków czystości.

Koszt wzrośnie w zależności od standardu pokoju, okresu, w którym pobyt jest realizowany.

Po zmianach pobyt w pokoju 1-osobowym z węzłem higieniczno-sanitarnym, za który od października do kwietnia pacjent płacił do tej pory 604,80 zł, będzie kosztować 651 zł.

Z kolei cena za pobyt od maja do września (obecnie 758,10 zł)  wzrośnie do kwoty 816,90 zł. Natomiast opłata za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego, wynosząca obecnie od października do kwietnia 197,40 zł, wzrośnie do 212,10 zł, a pobyt od maja do września - z 220,50 zł do 237,30 zł.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Zajączkowski, prezes zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A., wszystkie obiekty przedsiębiorstwa są w pełni przygotowane na przyjęcie kuracjuszy.

- Wszystkie procedury, które obowiązywały przed zamknięciem obiektów w październiku, zostały przypomniane. Dla nas to nie jest żadna nowość, bo w tym reżimie funkcjonowaliśmy od marca. Czekamy na naszych gości - mówi prezes Zajączkowski i dodaje, na razie nic oficjalnie ani nieoficjalnie nie wiadomo, aby planowane były jeszcze jakieś dodatkowe wymagania dotyczące pobytu w uzdrowiskach.

Test lub szczepienie

Pytany o zainteresowanie kuracjuszy otwarciem Uzdrowiska Ciechocinek prezes Zajączkowski podkreśla, że jest ono bardzo duże.

- Praktyczne po pierwszej informacji w mediach o tym, że uzdrowiska wznowią swoją działalność rozdzwoniły się u nas telefony. Oczywiście ludzie są bardzo ostrożni - mówi prezes Uzdrowiska Ciechocinek.

Wypytują o wszystko, o bezpieczeństwo, reżim sanitarny, widać jednak, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Bo przecież pobyt w uzdrowisku to nie jest wypoczynek. To rehabilitacja i leczenie. Pandemia nie spowodowała, że ludzie nagle wyzdrowieli z innych schorzeń. Ich rehabilitacja i leczenie została przesunięta w czasie i chcą z tego jak najszybciej skorzystać - podkreśla Zajączkowski.

Przypomina, że osoby ze skierowaniem NFZ do uzdrowiska muszą mieć wykonany test w kierunku koronawirusa, nie wcześniej niż 4 dni przed przyjazdem lub zaświadczenie o zaszczepieniu drugą dawką. Natomiast osoby, które chcą skorzystać z pobytu w Uzdrowisku Ciechocinek w trybie komercyjnym muszą mieć zaświadczenie o dwóch dawkach przyjętej szczepionki albo wykonają test antygenowy już na miejscu, w uzdrowisku.

Jak przyznaje prezes Zajączkowski, odmrożeniu uzdrowiska towarzyszy ogromna niepewność:  - Jesteśmy w trakcie trzeciej fali pandemii i trudno jest przewidzieć jaka będzie dalej polityka państwa w zakresie obostrzeń. Sytuacja cięgle się zmienia. Trudno jest prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o informacje, które są przekazywane z dnia na dzień. Brak jest długofalowej strategii działania.

Czy dojadą kuracjusze?

11 marca ruszą, zgodnie z rozporządzeniem, placówki Uzdrowiska Rabka S.A. Wznowienie działalności poszczególnych obiektów rozpocznie się jednak zgodnie z harmonogramem turnusów, jaki został przesłany do NFZ, w ramach kontraktowanych usług.

Jak zapewnia Anna Źróbek, dyrektor rabczańskiego uzdrowiska, wszystkie obostrzenia wynikające z reżimu sanitarno-higienicznego we wszystkich placówkach spółki są przestrzegane i w pełni zagwarantowane.

- Jakie będzie zainteresowanie kuracjuszy pobytem w naszych placówkach trudno nam jeszcze powiedzieć. Zgodnie z harmonogramem nasze turnusy rozpocząć się dopiero w drugiej połowie marca albo nawet dopiero 30 marca. Nie mamy jeszcze jednoznacznych informacji o tym, ile osób do nas przyjedzie. W dużej mierze będzie to zależało od wyników testów osób, które już skierowania mają. Zdarza się bowiem, że osoby otrzymują skierowania a ostatecznie do nas nie trafiają ze względu na wynik testu - mówi dyrektor Źróbek.

- Obawy o to czy dojadą kuracjusze są. Niestety, myślę, że takie „niedojazdy” będą się zdarzać - zaznacza.

- Z leczenia uzdrowiskowego korzystają głównie osoby starsze, u których może pojawić się lęk przed wyjazdem, zwłaszcza w czasie, kiedy wzrasta trzecia fala pandemii.

Dodaje: - Obawiamy się, że kiedy uruchomimy placówki a nie będziemy mieli pełnego obłożenia, będzie to generować kłopoty z przychodami i płynnością finansową spółki. Dzisiaj jednak takie przewidywania to trochę jak wróżenie z fusów.

Wyraża też nadzieję, że być może tylko pierwsze turnusy sanatoryjne będą niepełne. W kolejnych, kiedy wszystkie osoby starsze powinny być już zaszczepione, zmniejszy to ich obawy przed pobytem w sanatorium.

Na pięć osób, wśród których portal rynekzdrowia.pl przeprowadził miniankietę, tylko dwie zadeklarowały, że jeśli otrzymają informację z NFZ, że mogą do uzdrowiska pojechać, to na pewno z takiej możliwości skorzystają. Trzem pozostałym albo nie udało się jeszcze otrzymać terminu szczepienia albo ciągle mają wiele obaw, nie tyle związanych z samym pobytem co z dojazdem i powrotem z sanatorium środkami komunikacji publicznej.

- Jestem już po dwóch dawkach szczepionki a na wyjazd do sanatorium czekam już bardzo długo. Jeśli tylko się okaże, że mogę pojechać i trochę podreperować swoje zdrowie - skorzystam - mówi Mirosław Ginc z Katowic.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum