Uzależnienie od opioidów: mamy problem z dostępnością leczenia substytucyjnego

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2018 11:08

W Polsce zaledwie 17 proc. uzależnionych od opioidów jest leczonych w ramach terapii substytucyjnej.  Zdaniem ekspertów tacy pacjenci powinni być traktowani jak chorzy przewlekle i podobnie jak inni chorzy powinni mieć równy dostęp do oferowanych form leczenia - donosi Rzeczpospolita.

FOT. Creativity103/Flick.com (CC BY 2.0)

Eksperci, którzy od lat zajmują się leczeniem osób uzależnionych od opioidów, zwracają uwagę, że w kraju jest problem z dostępnością leczenia substytucyjnego w Polsce. 

Oficjalne dane Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii mówią o ok. 15 tys. osób uzależnionych od opioidów.

Według WHO terapia substytucyjna jest obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia. Polega na podawaniu pacjentom substancji zwanych agonistami receptorów opioidowych. Mają one podobne działania do narkotyku, który wywołał uzależnienie, ale są o wiele bezpieczniejsze, a przyjmowane w sposób kontrolowany przez specjalistę pozwalają na stopniowe wyjście z uzależnienia.

Terapię substytucyjną w Polsce prowadzi obecnie 25 ośrodków w ramach specjalistycznych programów lekowych, a wielu chorych wciąż musi codziennie stawiać się w placówce po swoją porcję leku. Dostęp do terapii jest więc ograniczony. Według Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii w 2017 roku korzystało z niej ok. 2600 osób.

Eksperci przypomnieli, że zgodnie z założeniami Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, który jest częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, leczenie substytucyjne powinno objąć co najmniej 30 proc. osób uzależnionych. 

To i tak niewiele, ponieważ według WHO tą formą terapii powinno być objętych 50 proc. uzależnionych od opiatów. 

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum