Ustawa transplantacyjna: anonimowa donacja narządów będzie możliwa

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2016 12:05

W Ministerstwie Zdrowia zakończył już pracę specjalny zespół złożony z prawników, psychologów i lekarzy, który przygotował zmianę ustawy transplantacyjnej. Znowelizowane przepisy pozwolą na anonimowe oddanie narządu niespokrewnionej osobie.

FOT. Phalinn Ooi/Flickr.com (CC BY 2.0)

Procedury regulujące dawstwo altruistyczne wykluczą  sytuację, że dwie niespokrewnione osoby umawiają się, iż jedna drugiej za odpłatą przekaże nerkę. Rejestr dawców anonimowych będzie prowadził Poltransplant - Krajowe Centrum Organizacyjno-Koordynujące ds. Przeszczepów - informuje Rzeczpospolita.

Obecnie dawcą narządu można zostać po śmierci. Jeśli ktoś chce za życia oddać nerkę drugiej osobie, to według ustawy transplantacyjnej może to zrobić na rzecz bliskiego krewnego w linii prostej, rodzeństwa czy małżonka. Przepis zezwala na przekazanie narządu innej osobie, tylko gdy przemawiają za tym szczególne względy osobiste. Dotyczą dalszych krewnych czy konkubinatu. Zgodę musi wyrazić sąd rodzinny.

Dawstwo altruistyczne, jakie np. od dawna działa w USA i w kilku krajach Europy Zachodniej polega  na tym, że dawca niespokrewniony z biorcą anonimowo i bezinteresownie oddaje swój narząd do przeszczepienia, nie otrzymując za to żadnych korzyści. Musi przejść odpowiednie testy psychiatryczno-psychologiczne, które pozwolą sprawdzić, czy jest poczytalny i działa w pełni świadomie.

Projekt noweli ustawy transplantacyjnej jeszcze w tym roku może trafić do Sejmu.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum