×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Urolog o męskich nowotworach: najpierw nie bolą

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP04 lutego 2023 12:37

Lekarze apelują, zwłaszcza do mężczyzn po 50. roku życia, by nie zaniedbywali profilaktyki, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. - Nadal pokutuje mit, że skoro nic nie boli, to nie trzeba iść do lekarza - zaznacza dr Andrzej Kupilas urolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, mówiąc o nowotworach jądra i prostaty.

Urolog o męskich nowotworach: najpierw nie bolą
PSA jest markerem raka prostaty i pozwala go wykryć we wczesnym stadium.Fot. Shutterstock

Mężczyzna po pięćdziesiątce? Tu już potrzebna regularna profilaktyka

Ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Kupilas uważa, że obchodzony 4 lutego Dzień Walki z Rakiem powinien być też dniem walki z mitami. Podobnie jak inni lekarze, od lat zmaga się z fałszywym przekonaniem, że skoro nic nie boli, nie trzeba iść do lekarza.

- Od początku kariery zawodowej spotykam się z tym mitem, na szczęście z roku na rok jest on coraz rzadziej wyrażany przez pacjentów, aczkolwiek niestety wciąż tak jest. Widać to u mężczyzn, którzy przyprowadzani są przez swoje żony czy partnerki - wskazał.

Jeśli chodzi o onkologię urologiczną - mówił ordynator - lekarze apelują, zwłaszcza do mężczyzn po 50. roku życia, by nie zaniedbywali profilaktyki, zwłaszcza raka prostaty.

Na coroczne badanie poziomu PSA wraz z badaniem palpacyjnym gruczołu krokowego powinien się zgłaszać każdy mężczyzna po 50. roku życia. PSA (ang. Prostate Specific Antygen), to swoisty antygen prostaty. Jego poziom  jest jednym z markerów przerostu prostaty. Badanie PSA służy do wykrywania raka prostaty, nawet we wczesnym stadium.

Badania, nawet jeśli nie ma objawów

- Rak prostaty jest największą plagą, jeśli chodzi o nowotwory w urologii. Jeśli chodzi o zachorowalność u mężczyzn po 50. roku życia znajduje się na pierwszym miejscu - podkreślił dr Kupilas.

Lekarz zaznaczył, że nie można zapominać o innych nowotworach układu moczowego: pęcherza, nerki oraz jądra, w przypadku którego szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Specjaliści zwracają uwagę młodym mężczyznom, jak ważne jest samobadanie jąder.

- Minusem tych nowotworów, które są rzadsze w urologii, jest brak badań przesiewowych, jak ma to miejsce w przypadku raka prostaty, sutka czy szyjki macicy, w zawiązku z tym te nowotwory nie zawsze są na czas wykrywane - zaznaczył dr Kupilas.

- To jest rzecz, nad którą trzeba się pochylić. Trzeba moim zdaniem prowadzić szeroko zakrojone akcje uświadamiające, żeby pacjenci zgłaszali się na badania profilaktyczne, nawet jeśli nie mają objawów - kiedy już przychodzi ten czas, gdy powinniśmy sobie zrobić USG czy badania profilaktyczne krwi - apeluje ordynator.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum