Urolodzy z całego świata spotkają się w MCK w Katowicach

Autor: Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2017 16:35

Blisko 1000 urologów z Polski i całego świata, bezpośrednie transmisje operacji z wiodących ośrodków urologicznych, dyskusje, panele eksperckie i czas na rozmowy z pacjentami - tak zapowiada się program 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, najważniejszej w Polsce konferencji naukowej w całości poświęconej urologii. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 - 21 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach.

Urolodzy z całego świata spotkają się w MCK w Katowicach
Fot. PTWP

Tegoroczny Kongres PTU będzie miał niespotykaną do tej pory, międzynarodową skalę.

- Pod sztandarem naszego stowarzyszenia spotkają się cztery najpoważniejsze organizacje urologiczne: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology), które współorganizować będą z nami sesje naukowe dotyczące najnowszych metod diagnozowania i leczenia - podkreśla prof. Piotr Chłosta prezes PTU.

Wybitni lekarze omówią najważniejsze problemy współczesnej urologii ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu urologii onkologicznej. Temat ten jest ogromnie istotny również ze względu na bezlitosne dla pacjentów statystyki. Obecnie rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn, a Polsce notuje się rocznie ok. 9 tys. zachorowań. Eksperci poświęcą dużo uwagi nowym metodom leczenia pacjentów nie tylko z nowotworem prostaty, ale i nerki. Precyzyjnie omówią także innowacje w leczeniu chorych dotkniętych rakiem pęcherza moczowego.

Trzydniowe wydarzenie rozpocznie budząca wiele emocji sesja chirurgii na żywo.  

Nowością tegorocznego Kongresu będzie transmisja zabiegów operacyjnych przeprowadzanych jednocześnie z dwóch ośrodków urologicznych: Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Miejskiego w Toruniu. Po raz pierwszy w dziejach PTU przekaz obejmie operacje robotyczne oraz takie, które nie są jeszcze rutynowo wykonywane z powodów zarówno technologiczno-sprzętowych, jak i z powodu braku ich upowszechnienia w naszym środowisku. Jeden z planowanych zabiegów to rzadko przeprowadzane wszczepianie stymulatorów nerwów krzyżowych, które przeprowadzi dla nas dr Martti Olavi Aho z Finlandii - opisuje prof. Piotr Chłosta.

Kongres stanowi okazję do integracji całego środowiska urologicznego. Otwarty jest zarówno dla lekarzy z wieloletnim doświadczeniem, jak i dla młodych adeptów, dla których przygotowano  specjalną konkursową sesję. Na laureatów czekają ćwiczenia hands-on-training oparte o pracę na preparatach anatomicznych. Wszytko po to, by początkujący lekarze mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem największych profesjonalistów. Podobne wyróżnienie w programie dotyczy Stowarzyszenia Pielęgniarek Urologicznych, które na codzień wspierają pracę urologów w placówkach w całym kraju.

Swoje miejsce podczas Kongresu PTU mają również pacjenci. Dedykowana im sesja pozwoli na pogłębienie bezpośredniego dialogu między nimi a lekarzami. Ponad 100 osób zrzeszonych w stowarzyszeniach pacjenckich będzie miało okazję porozmawiać ze specjalistami, poznać najnowsze osiągnięcia w leczeniu chorób urologicznych oraz dowiedzieć się więcej na temat współczesnej terapii klinicznej i zagadnień związanych profilaktyką.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia: http://www.kongres2017.pturol.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum